wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - Forum Prawne

 

wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witam jestem początkującym przedsiębiorcą prowadzę sklep internetowy. otrzymałem ostatnio załączonego maila: Szanowni Państwo Niniejszym informuję, iż w ostatnim czasie do Sądu Okręgowego w Warszawie Wydział XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na zlecenie moich Klientów a ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Zamknięty temat
 
07-07-2011, 22:33  
Rebson
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witam jestem początkującym przedsiębiorcą prowadzę sklep internetowy.
otrzymałem ostatnio załączonego maila:

Szanowni Państwo

Niniejszym informuję, iż w ostatnim czasie do Sądu Okręgowego w Warszawie Wydział XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na zlecenie moich Klientów a to Pawła Wójtowicza, Bartosza Bilskiego, Michała Wójtowicza, Konrada Marca, Rafała Faryńskiego oraz Marcina Kańskiego, wpłynęły pozwy o uznanie za niedozwolone postanowień umownych stosowanych we wzorcu zamieszczonym na Waszej stronie WWW.

Jeśli chcecie Państwo powziąć wiadomość, które ze stosowanych przez Was zapisów zostały zakwestionowane – odsyłam w tym zakresie do zapoznania się z pozwem wprost w aktach SOKIK w Warszawie lub poprzez analizę przedmiotowego wzorca umownego/regulaminu, której dokonać może każdy radca prawny lub adwokat.

Jednocześnie uprzejmie proszę aby odnośnych pytań nie kierować do mojej Kancelarii ponieważ z góry zapowiadam, iż nie będę na nie odpowiadał albowiem nie jest moim zadaniem udzielać Państwu porad prawnych w tym zakresie.

W związku z powyższym informuję Państwa, iż suma kosztów, którą poniesiecie Państwo w efekcie wydania wyroków przez ww. Sąd opiewać będzie na ok. 12.000 zł (na kwotę tą składają się koszty zastępstwa procesowego na podstawie §18 ust.2 pkt.2. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. 2002. 162. 134, koszty opłat sądowych oraz koszty obligatoryjnego wpisu do Rejestru Klauzul Niedozwolonych i obowiązkowej publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na podstawie §8 ust.4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15.04.1996 r w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalenia ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (Dz. U. 1996. 45. 2004).

Jednocześnie na polecenie moich Klientów pragnę zaznaczyć, iż istnieje możliwość zapobieżenia zapadnięciu tychże wyroków. Moi Klienci gotowi są bowiem cofnąć pozwy lecz jedynie pod warunkiem niezwłocznego zaprzestania stosowania niedozwolonych klauzul oraz szybkiej i dobrowolnej zapłaty przez Was kosztów zastępstwa procesowego obciążających Moich Klientów w łącznej kwocie 2160 zł + VAT.

Stosowanie zapisów wpisanych do rejestru jest czynem ściganym przez UOKiK jako rażące naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Zatem konsekwencje mogą być jeszcze dotkliwsze, jeżeli UOKiK zdecyduje się wymierzyć przewidziane prawem kary. Nawet nieumyślne stosowanie przez przedsiębiorcę praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów zagrożone jest karą pieniężną wymierzaną przez prezesa UOKiK w wysokości do 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary na podstawie przepisu art. 106 ustawy o okik. Ponadto karę tą prezes UOKiK może nałożyć również na przedsiębiorcę, który już zaprzestał stosowania niedozwolonych postanowień wzorca umowy - art. 11 ustawy o okik.

Konstatując, w tym stanie rzeczy propozycja moich Klientów dotycząca możliwości cofnięcia pozwów jest dla Państwa bardzo korzystna.

Przed podjęciem dalszych kroków w niniejszej sprawie sugeruję Państwu skorzystanie z pomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego dla pozyskania pełnego i rzetelnego obrazu zaistniałej sytuacji.


Zapłaty proszę dokonać na rachunek wskazany poniżej.

z poważaniem
Tomasz Bilski

-------------------------------------------
Kancelaria Radcy Prawnego
Tomasz Bilski - radca prawny
33-100 Tarnów, ul. Targowa 10/B5
NIP: 993-002-32-18
nr wpisu w OIRP w Krakowie: Kr/Ta 260

nr rachunku bankowego: 16 1090 1838 0000 0001 1320 6533


Faktycznie nieświadomie miałem w regulaminie jedną z klauzul niedozwolonych(dotyczyła odpowiedzialności za opóźnienia w dostawie wynikłych z winy Poczty Polskiej) i została już usunięta.

Czy powinienem poważnie traktować groźbę pozwu?? Czy zignorować tą bezczelną próbę wyłudzenia pieniędzy??
Rebson jest off-line  
08-07-2011, 00:15  
zzzname
Użytkownik
 
Posty: 372
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

To nie jest groźba, pozew już został złożony. Powinieneś jak najbardziej poważnie potraktować taki pozew, to że już usunąłeś te klauzule nie ma znaczenia dla zaistniałego pozwu.

Z drugiej strony wyliczone koszty wydają mi się zdecydowanie wygórowane, minimalne koszty wynagrodzenia w tej sprawie wynoszą 360 zł i raczej nie będą większe, to strona powodowa będzie musiała wykazać że poniosła większe koszty. W żadnym jednak wypadku nie może być wyższa niż sześciokrotność tej stawki, czyli 2160 zł.

Jeżeli chodzi o publikację w MSiG to kosztuje to 0.7zł od znaku a samo ogłoszenie jest raczej krótkie, wygląda np. tak:

Powód Stowarzyszenie Towarzystwo LEXUS - Pozycja 7938 - Numer 116/2011 (3729) z 16 czerwca 2011 r. - Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy

Raczej mało prawdopodobe że przekroczy 2000 znaków jeżeli stosowałeś tylko jedną klauzulę. LEXUSa wyrok miał 1200 znaków, więc kosztowało ich to 840zł.

Część o 10% kary jest jak najbardziej prawdziwe, lecz mało prawdopodobne.

Jeszcze dochodzi opłata za pozew, 600 zł jeżeli faktycznie został już złożony.

Ja bym zawarł ugodę tylko że oczywiście na innych warunkach. Ciężko gdybać bez zobaczenia pozwu, jeżeli już został złożony to munimum 800-1000 bym strzelał.

Nie jest to działanie nowe, tu masz wszystko opisane:

http://supermarket.blox.pl/2011/02/J...-zl-w-rok.html
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,...o_do_sadu.html

Możesz złożyć skargę na tego radcę prawnego do OIRP w Krakowie, że ewidentnie wprowadza w błąd wyliczając wygórowane stawki.
zzzname jest off-line  
08-07-2011, 02:46  
maly_przedsiebiorca
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witam,
Ja również otrzymałam e-mail tej treści.

W pierwszej chwili wkurzyłam się i to strasznie, głównie za kwotę jaką się ode mnie żąda.
Potem przyszła chwila uspokojenia i chłodnej oceny.

Najpierw sprawdziłam, czy taka kancelaria prawna istnieje - niestety tak, choć nie ma swojej strony internetowej.
Znalazłam natomiast wiele wpisów teleadesowych w darmowych katalogach firm.

Potem spojrzałam na adres z jakiego ten e-mail przyszedł - i co - kancelariaprawnatb @ wp . pl.
Taki sam adres mogę założyć na pozostałych darmowych serwerach pocztowych.
Sądzę, że poważny radca prawny nie korzystał by z darmowego serwera.

Potem zaczęłam analizę osób pozywających mnie. Jest ich 6.
Okazuje się, że jeden z pozywających ma takie samo nazwisko jak prawnik, a dwaj inni panowie noszą takie samo nazwisko.

I zbierając to wszystko do kupy - coś tu śmierdzi.

Ja też mogę znaleźć w internecie dane jakiegoś prawnika (przecież numer wpisu do OIRP jest jawny) i zakładając skrzynkę na darmowym serwerze rozsyłać do sklepów takie e-maile.

W tym e-mailu nie ma żadnych informacji o pozwie, brak sygnatury akt, daty złożenia pozwu w sądzie, itp. A na dokładkę nie jest kierowany jednostkowo do poszczególnych sklepów tylko na ukrytą listę wysyłkową.

Nie uspakaja mnie również fakt, że podania jest nazwa i nr rachunku bankowego kancelarii.
Jako były bankowiec wiem, jak wygląda księgowanie przelewów z wymiany bankowej (ELIXIR).
Nikt tego ręcznie nie robi, więc nie są weryfikowane dane odbiorcy przelewu z danymi wpisanymi przez nadawcę.

Faktycznie w moim e-sklepie były klauzule zakazane - przyznaję bez bicia.
Teraz po dosyć dokładnej analizie mojego regulaminu znalazłam 2.
I tu kolejny "zarzut" do strony pozywającej - z kwoty proponowanej ugody wnioskuję, że złożono przeciwko mnie 6 pozwów ( i jest 6 osób skarżących ???), ja znalazłam 2 klauzule. Z tego wniosek, że powinno być 12 pozwów.
To chyba dupa a nie prawnik rzetelnie doradzający swoim klientom, albo...
To wielka ściema i 7 kolesi wymyśliło sobie interes życia.
Podszywając się pod istniejącego prawnika rozsyła e-maile do sklepów, które faktycznie mają coś na sumieniu.

Pan prawnik zabezpieczył się też na ewentualne zapytania strony pozwanej Cyt:"Jednocześnie uprzejmie proszę aby odnośnych pytań nie kierować do mojej Kancelarii ponieważ z góry zapowiadam, iż nie będę na nie odpowiadał albowiem nie jest moim zadaniem udzielać Państwu porad prawnych w tym zakresie."


Reasumując.
1. Jutro a raczej dziś lecę do prawnika, by się jakoś zabezpieczyć i opracować linię obrony tak na wszelki wypadek.
2. Będę siedziała cicho aż do momentu otrzymania pozwu z sądu.
3. Brak pozwu utwierdzi mnie w przekonaniu, że to jeden wielki kant i może (jeśli złość mnie będzie nadal trzymała i nic innego nie będę miała do roboty) sama złożę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa podszywania się za urzędnika.

---------------
Pozdrawiam serdecznie
maly_przedsiebiorca jest off-line  
08-07-2011, 06:05  
rejestrowany
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witam serdecznie, ja również dostałem takiego maila. Osoby składające pozew pokrywają się z mailami, które Państwo otrzymali.

Dzisiaj idę do prawnika aby uzyskać informacje odnośnie dalszego postępowania. Jeśli uzyskam jakieś informacje, przedstawię je na forum.

Jeśli Państwo dowiedzą się czegoś więcej na ten temat proszę o opisanie sytuacji.

Pozdrawiam
rejestrowany jest off-line  
08-07-2011, 07:39  
astin
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witam,

Wczorajsza akcja kancelarii widać była zmasowana. Zgłasza się kolejny adresat zawiadomienia. Treść maila identyczna.
Dajcie znać, jak się tylko czegoś więcej dowiecie.

Pozdrawiam forumowiczów.
astin jest off-line  
08-07-2011, 07:42  
ad_1980
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

witam, ja również otrzymałem tego maila i chyba mam największa kwotę bo wyliczyłem 18 pozwów.

w innym z wątków na tym forum znalazłem nastepujacą rade:

Na przyszłość radzę wcześniej zapoznać się z Rejestrem klauzul niedozwolonych, aby się ustrzec przed takim skutkiem,
jest dostępny na stronie UOKiK - http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_k...iedozwolonych/

Piszesz o pozwie przeciwko Tobie, lecz nic nie wspominasz, do jakiego sądu on wpłynął ( winien wpłynąć do sądu Antymonopolowego (Wydział XVII Sądu Okręgowego w Warszawie).
Proponuję jak najszybciej złożyć stosowne wyjaśnienia ( w dwóch egzemplarzach)że nie wiedziałeś, że taki zakaz istnieje i że odstąpiłeś od takiej praktyki oprócz tego odwołaj się do rejestru iż takie wyroki zapadły podając numery pozycji (1404,1365,1357,1321)w rejestrze więc nieuzasadnionym jest dalsze rozstrzyganie w sprawie gdyż wystarczyło wskazać że taki zapis jest sprzeczny z prawem więc wnosisz o oddalenie powództwa.

Ugoda w przypadku skierowania sprawy do SOKiK jest niemożliwa, Art. 479[41] K.p.c.

.
Pozdrawiam.

http://forumprawne.org/prawa-konsume...c-procesu.html


co myślcie o tym?
ad_1980 jest off-line  
08-07-2011, 07:55  
Alster
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Mnie również wysłano wczoraj takiego e-maila. Skontaktowałem sie z prawnikiem - jak bede znac jego opinie to opublikuję ją tutaj.

Was też proszę aby wszelkie informacje jakie będziecie uzyskiwać od swoich prawników publikujcie na forum.
Alster jest off-line  
08-07-2011, 08:13  
cri
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witajcie.

Ja też dostałem takie coś na swoją skrzynkę. Sprawa jest już u mojego prawnika.

Poinformuje co i jak jak będe wiedział.

Panowie najpierw szacują sobie ile mogą wyciągnąć i od kogo bo ode mnie próbowali znacznie więcej niż w liście powyżej.

Zapytam się mojego prawnika,może za świadome wprowadzanie w błąd i zawyżanie stawek należy im się akcja odwetowa i np zbiorowy pozew lub coś w podobie.

Sprawdziłem sobie tych panów w necie i wnioskuje że to kilku kumpli, którzy znaleźli sobie potencjalny sposób jak bez pracy zarobić trochę grosza.

Jeżeli prawnicy podejmują takie działania i ewidentnie próbują wyłudzić kase od przedsiembiorców to mówiąc szczerze zaczynam wierzyć że jedyne prawo w tym kraju to prawo pięści.

Chłopakom ktoś powinien przetrzepać skórę żeby zamiast myśleć o takiej formie zarobkowania wzięli się za uczciwą pracę...

Pozdrawiam
Grzesiek.
cri jest off-line  
08-07-2011, 08:34  
Mett
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witam.

Ja również dostałem takiego maila i jestem wkurzony że pomimo tego że mamy mnóstwo klientów żaden nie zgłaszał najmniejszych problemów, wszyscy byli zadowoleni z obsługi to ktoś nie korzystając nawet z mojego sklepu usilnie wyszukuje błędy i chce wyłudzić pieniądze. Trzeba by faktycznie jakąś akcje odwetową zorganizować.

Pozdrawiam.
Mett jest off-line  
08-07-2011, 09:02  
cri
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witaj.

Dokładnie, również sprawdziłem i żaden z Panów nigdy nie był klientem mojego e-sklepu.
Oczywście przekazałem informacje do prawnika żeby przy okazji sprawdził zasadność pozwu ale cała ta sytuacja wskazuje na styl w jakim robi się u nas interesy.....

Najgorsze jest to że na 1000 wysyłanych przesyłek żadko kiedy zdarza się jakiś konflikt czy klient jest niezadowolony.
Jeżeli dochodzi do sprawy to w 10 na 10 załatwiamy to polubownie, często z pominięciem kwestii regulaminowych na korzyść klienta.

A tu jakiś świeżo upieczony papuga sobie znajduje pomysł na wypełnienie czasu pracy gdy nie jest w stanie w sposób uczciwy zapełnić swojego biura klientami.

Nie można dać się zwariować. I na takich zawodników są też metody.

PS

Jak sprawdzicie innych gości w necie to większość to jacyś nieudacznicy z Tarnowa z małymi firemkami, o których nic nie wiadomo.

Kumple z podwórka

Może warto nagłośnić sprawę w mediach ?
Lub przejechać się do tarnowa i porozmawiać w 4 oczy o paragrafach....
cri jest off-line  
08-07-2011, 09:06  
adam_slimtex
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Może pic na wodę / fotomontaż ...
zwykła próba wyłudzenia, zbyt wiele osób otrzymało takiego maila co może być zmasowaną akcją o próbie wyłudzenia...

widać, że nie pisał tego maila profesjonalista, są błędy interpunkcyjne - co w poważanej kancelarii prawnej, w zasadzie jakiejkolwiek - jest NIEDOPUSZCZALNE.

Mail osoby wysyłającej zgłoszenie również wygląda, jak "Wczoraj założony na wp"...

Jedynie przekonywujący jest nr rachunku bankowego (prowadzi do konta w Tarnowie).

Proszę zbadać sprawę (kto ma na to czas i możliwości) pod kątem oszustwa.
Na tym forum już z rana napisało kilka-naście osób w tej sprawie, maili może być zdecydowanie więcej, akcja wydaje się zmasowana.

Jescze w nadawcy "SZANOWNI PAŃSTWO" ... bzdura, pismo prawne jest zawsze skierowane BEZPOŚREDNIO do adresata, tutaj wysyłający maile posiada tylko adresy mailowe, nie wie nawet do kogo pisze.

proszę się tym zająć, pozdrawiam Adam.
adam_slimtex jest off-line  
08-07-2011, 09:14  
Alster
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

no wlasnie ja tez myslalem o naglosnieniu w mediach. to jest dobijanie drobnej przesiebiorczosci w bialych rekawiczkach. tak nie moze byc że jesli faktycznie w regulaminie pojawia sie klazula niedozwolona to mozna w taki sposob poprowadzic sprawe.

jakie media proponujecie?

TVN24? gazeta.pl?
Alster jest off-line  
08-07-2011, 09:25  
Aga1245
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Witam

Moja klientka również otrzymała maila o identycznej treści. Dzwoniłam do sądu w Warszawie i oczywiście żaden pozew nie wpłynął. Była to ewidentna masowa wysyłka i próba szantażu. Osobiście zamierzam sporządzić skargę na pana radcę do Okręgowej Izby Radców Prawnych w celu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
Aga1245 jest off-line  
08-07-2011, 09:32  
Rebson
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

Ja również pozwoliłem sobie zadzwonić do sądu i niestety pozwy przeciwko mnie faktycznie zostały złożone w każdym pozywającym jest inna osoba
Rebson jest off-line  
08-07-2011, 09:34  
Aga1245
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych

A czy pozywającymi są osoby wskazane w mailu?
Aga1245 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rejestr klauzul niedozwolonych a umowy dla firm (odpowiedzi: 2) W umowie przygotowanej przez pewną firmę telekomunikacyjną, skierowanej do innej firmy telekomunikacyjnej, w której pracuję, znajduje się szereg...
§ Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część III (odpowiedzi: 336) Wczoraj wysłałam zapytanie, jak rozumiec sformułowanie: "Oferta sklepu nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, lecz...
§ wezwanie do zaprzestania naruszania (odpowiedzi: 3) Witam! Dostałem pismo o zaprzestanie naruszania nazwy firmy od firmy XXX. Ponad dwa lata temu założyłem firmę o nazwie XXX (imię nazwisko). Teraz...
§ Wezwanie do zaprzestania świadczenia usług (odpowiedzi: 2) Witam Pracuje jako masażysta. Początkiem tego roku zawarłem ustną umowę zlecenia z gabinetem masażu - nie było mowy na jaki okres. Po 3...
§ Usunięcie klauzul niedozwolonych z regulaminu za opłatą (odpowiedzi: 6) witam, jestem nowy na forum, więc zacznę o przywitania się mam pytanie: czy propozycja/usługa przeredagowania regulaminu np. sklepu...
§ Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część II (odpowiedzi: 1001) Niniejszym otwieram część II wątku: http://forumprawne.org/prawa-konsumenta/231409-wezwanie-do-zaprzestania-stosowania-klauzul-niedozwolonych.html


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:15.