Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania - Forum Prawne

 

Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Witam ponownie. Zapoznałem się z większością tematów związanych ze zmianą danych osobowych w Niemczech, m.in.: - https://forumprawne.org/niemcy/67299...-nazwiska.html - https://forumprawne.org/niemcy/54042...iemieckie.html - https://forumprawne.org/niemcy/47068...niemczech.html Aczkolwiek nie udało mi się odnaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. W 2017 roku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
10-08-2020, 15:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Witam ponownie.

Zapoznałem się z większością tematów związanych ze zmianą danych osobowych w Niemczech, m.in.:

- https://forumprawne.org/niemcy/67299...-nazwiska.html
- https://forumprawne.org/niemcy/54042...iemieckie.html
- https://forumprawne.org/niemcy/47068...niemczech.html

Aczkolwiek nie udało mi się odnaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

W 2017 roku w polskim USC dokonałem pomyślnie (decyzją administracyjną) zmianę moich danych osobowych (usunięcie drugiego imienia oraz "modyfikacja" nazwiska). Na obecną chwilę wszystkie moje polskie dokumenty posiadają nową pisownię.


Parę tygodni temu otrzymałem potwierdzenia obywatelstwa niemieckiego - oczywiście, na którym widnieją moje dane osobowe przed zmianą, ponieważ BVA nie jest urzędem odpowiedzialnym za zmianę danych osobowych. Tu nasuwa się parę pytań:

- odnosząc się do postu w tym temacie przy składaniu wniosku w konsulacie o niemiecki dowód osobisty oraz paszport zostanie zawarta pisownia z mojego aktualnego aktu urodzenia (po zmianie) czy z Staatsangehörigkeitsausweisa (przed zmianą)?

- czy istnieje możliwość zmiany danych osobowych w Niemczech bez meldunku dla obywateli niemieckich? Czy Namensänderungsbehörde w Standesamt I w Berlinie jest za to aktualnie odpowiedzialny?

- jak wygląda "wymiana" na nowy Staatsangehörigkeitsausweis po zmianie danych osobowych? Wolałbym, aby widniały na nim aktualne dane osobowe, by mieć wszystko jednolite w papierologi.


Z góry dziękuję za odpowiedź na jakiekolwiek zadane przeze mnie pytania. Chociaż sądzę, że najlepszym krokiem byłoby skierowanie tych zapytań do konsulatu?
 
11-08-2020, 14:50  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Odpisalem ci juz kiedys wczesniej, ze za umiejscowienie aktu urodzenia obywateli niemieckich zamieszkalych za granica odpowiedzialny jest Standesamt I w Berlinie, ktory jest tak przeciazony, ze bedziesz czekal na te papiery mniej wiecej tyle lat, co na Staatsangehörigkeitsausweis.
Przy wyrabianiu paszportu/dowodu niemieckiego w konsulacie okaz ZUPELNY wyciag aktu urodzenia, gdzie jest adnotacja o modyfikacji pisowni nazwiska i imienia. Przypuszczam, ze dostaniesz na tej podstawie dokument niemiecki z ta pisownia, ale do konca tego nie wiadomo.
Jak chcesz wymienic Staatsangehörigkeitsausweis na nowy, musisz zlozyc nowy wniosek, nowa oplate, dolaczysz stary i wyjasnisz, o co chodzi, ale na stronie konsulatu we Wroclawiu jest dosyc metnie sformulowana informacja o pisowni nazwisk osob z Polski ze wzgledu na jakis tam wyrok sadu berlinskiego w podobonej sprawie, ktorego to wyroku nigdzie nie mozna znalezc wiec trudno powiedziec, jak to do konca bedzie.
Jedynym urzedem wladnym do jednoznacznego ustalenia pisowni nazwska wg prawa niemieckiego jest niemiecki urzad Stanu Cywilnego, a tu wracamy do Standesamt I w Berlinie,, czyli bledne kolo, chyba ze pro forma zameldujesz sie w jakies malej miejscowosci w Niemczech, gdzie nie ma takich kolejek w USC i odczekasz na wystawienie niemieckiej Geburtsurkunde, wtedy reszte bedziesz zalatwiac na tej podstawie w jednolitej pisowni
https://polen.diplo.de/blob/480920/1...aater-data.pdf
Pogodniak jest off-line  
11-08-2020, 16:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Dziękuję Ci jeszcze raz za wyjaśnienie sytuacji. Na obecny moment nie mam możliwości przeprowadzki do Niemiec (wstępnie właśnie Berlin). Jest to w planach, ale aktualnie dalszych, więc będąc jeszcze tutaj na miejscu chciałbym z tą sprawą ruszyć.

Jak dobrze zrozumiałem, przed jakimkolwiek wnioskowaniem o zmianę pisowni do niemieckiego USC najpierw muszę umiejscowić akt urodzenia (ze starą pisownią) czy mogę również do tego załączyć od razu wniosek o zmianę pisowni?

Cytat:
Przypuszczam, ze dostaniesz na tej podstawie dokument niemiecki z ta pisownia, ale do konca tego nie wiadomo.
Na dniach będę się kontaktować jeszcze z konsulatem, więc umieszczę post jaką informację od nich otrzymałem.
 
11-08-2020, 17:24  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 3.366
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Umiejscowienie aktu urodzenia polega na dostarczeniu pelnego wyciagu aktu urodzenia, wtedy niemiecki Standesamt wg niemieckich przepisow decyduje, jak ustali ci pisownie nazwiska. moze ci od ewentualnie od razu ustalic te nowa pisownie, ale czy tak zrobi, nie wiem. Jak ustali ci stara pisownie, to bedziesz musial zlozyc wniosek o zmiane nazwiska
Pogodniak jest off-line  
08-09-2020, 16:11  
Iza.90
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Witam. Z góry przepraszam za błędy ort. Mam problem z napisaniem uzasadnienia o zmianę nazwiska córce. Pani urzędnik nie przyjęła mi wniosku mówiąc, że nie jest uzasadnienie odpowiednio napisane. A dokładniej że nie jest spore. Muszę zmienić córce nazwisko ponieważ sąd orzekł na sprawie alimentacyjnej że córka ma mieć dwuczłonowe czyli moje i ojca. W Wyroku jest to zapisane. Dla mnie jest to nie logiczne bym się rozpisywała, ale nie dla tej Pani. Kopia wyroku jest załączona do wniosku. Może ktoś wie jak mam te uzasadnienie napisać? Byłabym wdzięczna. Jest to dla mnie ważne ponieważ córka rośnie a dokumenty typu dowód osobisty, który na pewno bedzie potrzebny nie może być wyrobiony do puki nie zostanie zmienione nazwisko.
Iza.90 jest off-line  
08-09-2020, 19:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Zloz wniosek na pismie, urzednik nie ma prawa odmowic przyjecia wniosku. Jak ma jakis problem to niech odpowie tobie na pismie wraz z podstawami prawnymi.
Ewentualnie popros jej przelozonego.
 
13-09-2020, 13:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Odbyłem wizytę w konsulacie w Opolu (oraz wcześniej parę rozmów telefonicznych) i wracając do mojego zapytania w tytule chciałbym wyjaśnić jak obecnie wygląda taka procedura.

Obecnie od niecałego roku jest możliwość złożenia oświadczenia w sprawie używanych imion oraz nazwiska. Mowa tutaj o "Artikel 48 EGBGB" - wtedy, kiedy dana osoba zmieniła swoje dane osobowe po swoich narodzinach na danych terenie państwa należącego do UE. Tutaj troszkę więcej informacji nt: https://uk.diplo.de/uk-de/02/namensr...menserklaerung oraz wniosek do wglądu https://uk.diplo.de/blob/2146022/f85...skind-data.pdf

Wniosek ten został wypełniony przez pracowników konsulatu przed moim przybyciem (wszelkie informacja i dokumenty wysyłałem drogą mailową). Podczas wizyty wystarczy jedynie w obecności konsula potwierdzić zgodność wszystkich umieszczonych tam informacji. Do wniosku należy dołączyć przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego decyzję administracyjną o zmianie danych, kopię Staatsangehörigkeitausweisa, kopię własnego wielojęzycznego aktu urodzenia oraz kopię wielojęzycznego aktu małżeństwa rodziców. Kopie te wykonuje z oryginałów już pracownik konsulatu. Po ok. 2 miesiącach otrzymuje się "Bescheinigung über Namensänderung" ze Standesamtu I w Berlinie. Dokument ten pozwala na pełnoprawne posługiwanie się nowymi danymi. Wraz z tym wnioskiem składałem również wniosek o paszport i dowód osobisty już na nowe dane bez potrzeby umiejscawiania aktu urodzenia (w przypadku braku zameldowania). Jeszcze taka mała informacja w przypadku wniosku o paszport/dowód - obecnie trzeba składać potwierdzenie o zameldowaniu na terenie Rzeczypospolitej (w przypadku braku meldunku bądź posiadaniu nowszego polskiego dowodu osobistego bez informacji o adresie). Adres ten jest teraz wpisywany na tyle Personalausweisa, gdzie wcześniej była umieszczana tylko adnotacja o "keine Hauptwohnung in Deutschland".

Tak jak Pogodniak powiedział, tak konsul potwierdził - obecnie czeka się min. 3 lata na umiejscowienie takiego aktu.


W przypadku, gdy po dokonaniu takiej zmiany ktoś by pragnął "wymienić" Staatsangehörigkeitausweis na nowe dane to trzeba wysłać w oryginalne "Bescheinigung über Namensänderung" wraz z ponownie wypełnionym wnioskiem (bez Anlage V) bezpośrednio do swojego wcześniejszego referenta. Tutaj ponownie trzeba będzie zapłacić 25 euro. Obecny czas oczekiwania na "wymianę": do 1.5 roku.
 
17-09-2020, 18:24  
bolanty
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

W sprawie tego meldunku.
Masz stary dowód z adresem, czy miałeś potwierdzenie meldunku ?
bolanty jest off-line  
21-09-2020, 11:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Potwierdzenie meldunku z racji tej, że się przeprowadzałem w tym samym czasie.
 
21-09-2020, 14:35  
bolanty
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Dlaczego pytam ? Już mówię
Jeśli ma się nowy dowód bez adresu i chce się personalausweis to należy przedstawić potwierdzenie zameldowania. Aby otrzymać potwierdzenie zameldowania, należy we wniosku napisać w jakim celu ma być wydane.
Nie każdy chce się afiszować ,że do konsulatu celem wystawienia niemieckiego dowodu. Z resztą po co USC ta wiedza , skoro do tej pory jak był wpisany adres w dowód osobisty używało się bez tłumaczenia powodów.
Nie wiem czy wystawione zaświadczenie ma wpisany cel wystawienia , co przy podaniu innego powodu mogłoby rodzić problem w konsulacie.
bolanty jest off-line  
21-09-2020, 19:35  
WicePrezes
Stały bywalec
 
Posty: 446
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

można podać np. "celem przedstawienia w odpowiednim urzędzie"
sam kiedyś podałem taki powód i zaświadczenie dostałem
WicePrezes jest off-line  
11-10-2020, 23:25  
Lex17
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Podczepię się pod temat, bo też mam pytanie związane ze zmianą imion/nazwisk aczkolwiek trochę inne.

Mieszkam w Niemczech już od lat, wystąpiłem więc o obywatelstwo i je dostałem. Teraz mogę dopasować imiona do form niemieckich, co też chcę zrobić. Z tego co zrozumiałem po lekturze innych tematów nie muszę koniecznie w Polsce też zmieniać, więc jak rozumiem mogę być w Niemczech powiedzmy Alexander Iksinski, a w Polsce nadal Aleksander Iksiński?

Rozumiem też, że wtedy w Polsce muszę posługiwać się polskimi danymi ale na ile jest to ważne dla powiedzmy biura podróży? Nie planowałem odnawiać polskiego paszportu, skoro będę miał niemiecki, ale czy wtedy w takim miejscu jak polskie biura podróży mogę występować jako obywatel Niemiec z niemieckim paszportem czy to jednak może być problem? (mam na myśli, że biuro podróży to nie urząd, więc to chyba nie aż takie ważne?)
Lex17 jest off-line  
12-10-2020, 13:27  
bolanty
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Biuro podróży to nie urząd ,wycieczkę może kupić ktokolwiek ,lepiej kupić na paszport którym będziesz się posługiwał w miejscu docelowym wycieczki/ w Niemczech musisz niemieckim/,. Przy wylocie z Polski pokazujesz paszport polski /dla WOP - istów jesteś Polakiem/, można spróbować pokazać niemiecki ,ale mogą się przyczepić. Przy przylocie na miejsce wycieczki pokazujesz niemiecki.
bolanty jest off-line  
13-10-2020, 04:35  
Lex17
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zmiana imienia i nazwiska - inne pytania

Cytat:
Napisał/a bolanty Zobacz post
Przy wylocie z Polski pokazujesz paszport polski /dla WOP - istów jesteś Polakiem/, można spróbować pokazać niemiecki ,ale mogą się przyczepić.
No to mnie zmartwiło (chociaż faktycznie jest to logiczne...), bo myślałem że oszczędzę na paszporcie (mój obecny właśnie stracił ważność i nie planowałem wyrabiać przynajmniej na razie)... A tu wychodzi na to że chcąc oszczędzić na koszcie wycieczki (kupując w polskim biurze podróży), jednak będę musiał wyrobić paszport
Lex17 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana imienia i nazwiska w UK (odpowiedzi: 1) Od 10 lat mieszkam w UK , chcę zmienić imię i nazwisko . Tu nie jest to problemem . Dokument potwierdzający zmianę nazywa się Deed Poll . Chciałabym...
§ zmiana imienia i nazwiska (odpowiedzi: 3) Witam.. mam 18 lat i chciałbym zmienić imię i nazwisko i mam problem tego typu, że niewiem jak jest z wyborem imion, ponieważ chciałbym mieć na...
§ Zmiana imienia i nazwiska na inne niż polskie - prosze o pomoc (odpowiedzi: 2) Witam. Nie wiem czy wybrałam odpowiedzi dział na moje pytanie, ale mam nadzieję że tak. Przeszukiwałam wątki tego forum i nie znalazłam jeszcze...
§ Zmiana imienia i nazwiska (odpowiedzi: 2) Witam.! Czytałam już na kilku stronkach, że istnieje możliwość zmiany danych personalnych.. Lecz chyba nie w moim przypadku, a szkoda. Jednak piszę...
§ Zmiana imienia - 3 pytania (odpowiedzi: 4) No więc jestem jeszcze niepełnoletnia, chce zmienić imie na to którego używam a moje obecne ustanowić moim drugim. mam 3 pytania: -Czy poza podaniem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:45.