Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu - Forum Prawne

 

Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

Witam serdecznie, To mój pierwszy post na tym forum, ale sprawa troszkę mnie zdenerwowała - opiszę pokrótce, liczę (w miarę możliwości) na pomoc: Pewnego czasu zadzwoniła do mnie Pani z pewnej firmy i zaproponowała umieszczenie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
01-07-2010, 15:22  
qckr
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

Witam serdecznie,

To mój pierwszy post na tym forum, ale sprawa troszkę mnie zdenerwowała - opiszę pokrótce, liczę (w miarę możliwości) na pomoc:

Pewnego czasu zadzwoniła do mnie Pani z pewnej firmy i zaproponowała umieszczenie (a właściwie aktualizację) wpisu w ich katalogu firm. Nie umieszczałem tam swoich danych, ani tym bardziej loga, jednak zostały one wzięte z mojej firmowej strony internetowej. Jak przypuszczam, nie mogę się do tego przyczepić?

Następnie, w trakcie rozmowy Pani podała mi login hasło, w celu demonstracji możliwości ich portalu. Zajrzałem, ale nie dokonywałem żadnej aktualizacji. Uprzejma Pani powiedziała mi, że usługa takiej "wizytówki" kosztuje 280 zł netto za rok. Ponieważ nie miałem czasu rozmawiać poprosiłem o przesłanie _szczegółów_ na emaila.

Coś tam przysłali, ale nie byłem zainteresowany, to nawet nie zaglądałem.

Tym czasem, jak się okazało treść maila była następująca:

Cytat:
Witam serdecznie!

Zgodnie z naszą rozmową wysyłam Panu login i hasło potrzebne do edycji formularza i weryfikacji danych na bieżąco. Fakturę na 280 zł + VAT prześlemy pocztą na adres firmy. Faktura będzie wystawiona przez firmę [...], która jest właścicielem witryny.

login:<login>
hasło:<hasło>

Aby dokonać samodzielnej edycji danych, po wejściu na stronę internetową, należy wpisać w formularzu w polu nazwa:<nazwa firmy> i wcisnąć zielony przycisk "szukaj" znajdujący się po prawej stronie. Następnie, po wyświetleniu się krótkich danych teleadresowych Państwa firmy, należy kliknąć na nazwę, która pojawi się na zielonym tle. Wówczas rozwinie się pełna wizytówka. Na dole wizytówki pod polem "branża" znajduje się miejsce na login i hasło. Tam proszę wpisać podane wyżej login i hasło oraz kliknąć zielony przycisk "OK". W ten sposób może Pan logować się na wizytówce i w dowolnym czasie zmieniać oraz dopisywać dane. Proszę uzupełnić wizytówkę o pole "słowa kluczowe" (do 500 znaków). Może Pan również rozszerzyć informacje na Państwa temat (do 5000 znaków) wypełniając pole "opis działalności". Wizytówka może posiadać maksymalnie:
- dwa adresy e-mail
- dwie domeny www
- osiem branż z listy
- sześć telefonów kontaktowychLogo zamieścimy gratisowo przy wizytówce i będzie pełniło funkcję linka
na Państwa stronę:
Gratis pogrubimy na wizytówce litery i wstawimy tło. Nadamy też gratis priorytet wyszukania poza kolejnością alfabetyczną.
Nie zamawiałem usługi, tylko informacje...

Potem pocztą przyszedł list od tej firmy, ale ponieważ nic z nimi nie chciałem mieć, to go zignorowałem. Jak się okazało w liście znajdowała się faktura VAT.

Dziś zadzwoniła do mnie Pani z działu windykacji i zapytała o nieuregulowaną płatność z dosyć niemiłym żądaniem natychmiastowej płatności.

Nie zamawiałem tej usługi, nie mam ochoty tego płacić, a najlepiej jakby w ogóle usunęli moje dane...

Co zrobić? Czy przypadkiem wysłanie niepodpisanej faktury VAT nie wymaga wcześniejszej mojej pisemnej zgody na wystawienie faktury VAT bez mojego podpisu?


Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc - niby 280 zł to nie są jakieś wielkie pieniądze, ale nie chcę dawać im satysfakcji jeśli nie mają prawa tego ode mnie żądać i próbują mnie naciągnąć.


Pozdrawiam jeszcze raz,
Michał
qckr jest off-line  
01-07-2010, 16:03  
germi_m
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą

Skoro nie podpisałeś z nimi żadnej umowy na zakup jakiś usług, nie wyraziłeś chęci zakupu czegokolwiek w rozmowie telefonicznej to raczej ich należałoby pozwać.

Najpierw niech oni Ci wskażą podstawę do wystawienia faktury.

P.S. O tej firmie juz chyba było głosno w prasie.
I z powyższego opisu wypada, że powinno się takiej firmie założyć pozew zbiorowy.
germi_m jest off-line  
01-07-2010, 18:04  
qckr
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą

Hmm, ta rozmowa była dawno i mogłem powiedzieć "że jestem zainteresowany" albo że "proszę o szczegóły"... Natomiast na pewno nie podawałem im danych do FV ani nie prosiłem o nią i nie mówiłem, że chcę kupić usługę. A na pewno zakończyłem, że się zastanowię...

Czyli prosić (chyba najlepiej na piśmie) o podstawę prawną wystawienia - jak powiedzą, że rozmowa, to prosić o nagranie?


A co z wykorzystaniem danych z mojej strony w katalogu bez mojej wiedzy? Mogę coś z tego mieć?


Naciągaczom należy temperować nosa...


Pozdrawiam,
qckr jest off-line  
02-07-2010, 07:05  
germi_m
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą

Jesli jesteś firmą więcej niż jednoosobową to w rozmowie telefonicznej powinni się zapytać czy dysponujesz prawem do zaciągania zobowiązań w imieniu firmy.
Poza tym w umowie zawieranej ustnie na odległość powinno znaleźć się przynajmniej kto, komu, co i za ile sprzedaje.

Natomiast jeżeli nie wyraziłeś zgody na przetwarzanie danych osobowych to niestety Ty ich możesz pozwać. Były przypadki, gdzie ludzie wygrywali po 20 tys zł.

Ta firma jest po prostu żenująca.
germi_m jest off-line  
15-03-2011, 15:33  
michalw
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą

Chętnie dołączę się do pozwu zbiorowego. Proszę o kontakt na priv.
michalw jest off-line  
18-03-2011, 08:24  
markus2010
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą

W prasie głośno było o zupełnie innej firmie, mianowicie o Polskim Rejestrze Internetowym
markus2010 jest off-line  
24-12-2011, 00:29  
Sorton
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

Chodzi o firmę Business Navigator?
Sorton jest off-line  
26-12-2011, 00:25  
Bowler
Użytkownik
 
Posty: 174
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

Ja strzelam ze PKT..
Bowler jest off-line  
05-07-2013, 12:51  
Markopolo79
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

Mi dziś dzwonili z Business Navigator do którego nigdy nikt się nie logował.
Niby rok temu ktoś zakładał konto. Kazałem im usunąć wpisy i tyle.
Markopolo79 jest off-line  
21-02-2014, 15:03  
Krystyna/
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

Bardzo ciekawe jest to, że minęło kilka lat, a problem nie został rozwiązany. Dziś zadzwoniła do mnie pani z firmy Navigator Firm z informacją, a właściwie nakazem zapłacenia kwoty 345 zł za reklamę mojej firmy w ich katalogu. Łatwo się domyśleć, że nigdy nie zlecałam umieszczenia takiej reklamy, mało tego, nigdy nie rozmawiałam z tą firmą na ten temat. Pani była bezczelna, komunikowała się w sposób bardzo niekulturalny i straszyła windykacją. Najgorsza jest bezsilność wobec takich działań. Mogę tylko napisać UWAGA!! na działania Navigatora Firm - nie mylcie z Biznes Navigatorem, bo to dwie zupełnie różne firmy.
Krystyna/ jest off-line  
09-07-2014, 08:26  
eliteestyl
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

witam, do nas dzwonili 8.7.14 z tej firmy Multinet z podobnym żądaniem , napisz jak sie skonczyla ta sprawa u ciebie, czy jeszcze sie odezwali?
eliteestyl jest off-line  
10-07-2014, 11:58  
ajamek
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

dzien dobry, do mnie też dzisiaj dzwonili w tej sprawie z firmy Multinet a pamiętam że nic takiego nie zamawiałam jeśli juz to rozmawialiśmy o sczegółach takiej oferty zeby posłali na maila a jak chcieli przesłać umowe to kategorycznie odmówiłam. teraz mi mówią że mam niezapłaconą fakture z marca
ajamek jest off-line  
11-07-2014, 11:41  
i126
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

a można wiedzieć z jakiego nr tel dzwoniła ta pani ? chociaż końcówkę nr ???
i126 jest off-line  
23-07-2014, 20:55  
salani
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

ja mam ten sam problem , dzisiaj zadzwoniła pani,że mam zapłacić 370 zł i ze kurier już jedzie, , mało tego stwierdziłam że już w kwietniu zapłaciłam 249 zl i to na dwa lata. Mówię ze nie chcę i nie zamawiałam nic u nich , ale to nie dociera. Nie wiem co mam robić. Straszyła mnie windykacja i sądami.
salani jest off-line  
23-07-2014, 20:56  
salani
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Problemy z pewną firmą - wpis w katalogu

zapomniałam napisać, chodzi o Multi Net Nawigator Firm
salani jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wpis Instytucji publicznych w katalogu stron (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem w trakcie tworzenia lokalnego katalogu firm i Instytucji publicznych. Czy można dodać bez zgody drugiej strony wpis z podaniem: ...
§ Faktura za wpis w katalogu stron www eelov.pl (odpowiedzi: 10) Witam, Dodałem się do tego katalogu Branżowy katalog firm, internetowa baza firm - eElov.pl jakiś czas temu, przyznam szczerze nie czytając...
§ Problem z pewną firmą (odpowiedzi: 3) Witam! Postanowiłem spytać tutaj, ponieważ UOKiK nie udziela porad firmom. Więc mam Firmę jednoosobową i dałem się namówić na ofertę innej...
§ Faktura za niechciany wpis w katalogu stron (odpowiedzi: 66) Witam wszystkich serdecznie. Mam problem i proszę o poradę jak się zachować.:( Moja firma zajmująca się sprawami bhp zleciła rok temu...
§ Wpis do BIK po 10 latach i problemy (odpowiedzi: 5) Witam Państwa! Ostatnio chciałem uzyskać kredyt hipoteczny w moim banku i otrzymałem odmowę (powodem - BIK). Byłem zdziwiony bo pół roku wcześniej...
§ Wpis do katalogu firm - umowa zlecenie? (odpowiedzi: 2) Witam, chciałbym stworzyć lokalny katalog firm, w którym firmy mogłyby umieszczać swoje wpisy za opłatą. Czy mogę podpisywać w takiej sytuacji umowy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:52.