Ustalenie sprawcy wypadku. - Forum Prawne

 

Ustalenie sprawcy wypadku.

Witam, Tydzień temu miałem dość poważny wypadek. Jechałem z żoną i dzieckiem w rodzinne strony. Zjeżdżałem z drogi głównej w drogę utwardzoną. W chwili wykonywania manewru włączyłem kierunkowskaz w lewo. Spojrzałem się w lusterko wsteczne ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
18-05-2021, 10:26  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie Ustalenie sprawcy wypadku.

Witam,

Tydzień temu miałem dość poważny wypadek. Jechałem z żoną i dzieckiem w rodzinne strony. Zjeżdżałem z drogi głównej w drogę utwardzoną. W chwili wykonywania manewru włączyłem kierunkowskaz w lewo. Spojrzałem się w lusterko wsteczne oraz lusterko lewe. Dwa auta za nami zatrzymały się. Upewniłem się czy mogę zjechać z drogi. Manewr wykonywałem dość powoli gdyż przy wjeździe na drogę o której mowa jest wielka dziura. W trakcie zjeżdżania z drogi głównej uderzyło w nas inne auto które wyprzedzało dwa auta za nami i nas jako trzecie. Siła była potężna gdyż mercedes w124 którym jechaliśmy zrobił obrót o 360 stopni w powietrzu. (auto+bagaże+ja żona i dziecko wązyło gdzieś ok 2t) Mercedes pękł przy słupku A. Auto całkowicie skasowane.

Odnośnie mojej sytuacji mam pytanie o winie. Osoba która nas wyprzedzała zrobiła to w miejscu zakazu wyprzedzania za znakiem "uwaga niebezpieczny zakręt w prawo" mając na liczniku 130~140 km\h. Miałem za sobą dwa auta które się zatrzymały za mną a ukształtowanie drogi za mną oraz nadmierna prędkość sprawcy odebrały mi sznasę na 100% ocene sytuacji podczas wykonywania manewru skręcania.


Znak A-1
Po prostu ostrzega nas o ciasnym albo nieprawidłowo wyprofilowanym zakręcie, na którym zbyt szybka jazda może spowodować wypadnięcie z drogi lub groźny poślizg. W rzeczywistości znak ten wyraża także zakaz wyprzedzania. Ten znak ostrzega nas o niebezpiecznym zakręcie w prawo.

Proszę o pomoc.


https://files.fm/u/sh2v6ha8f - ilustracja i zdjęcie auta.
Beton_14 jest off-line  
18-05-2021, 13:01  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.183
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Trochę sprostuję twój post - bo już Ci trochę podstaw wyparowało z kursu:
1) Piszesz "Dwa auta za nami zatrzymały się". Wobec czego nie był to (ewentualnie zabroniony) manewr wyprzedzania - a omijania.
2) Piszesz "Znak A-1(...). W rzeczywistości znak ten wyraża także zakaz wyprzedzania. " - to jest bardzo duże nadużycie (albo skrót myślowy), bo nie zabrania wyprzedzania jako takiego - tylko niektórych i niektórych pojazdów.
3) Sam znak A-1. To nie jest znak zakazu. To jest znak ostrzegawczy. Wobec czego nie obowiązuje od miejsca ustawienia. W jakiej odległości się go ustawia przed miejscem, o którym ostrzega reguluje rozporządzenie. Wobec potocznie ujmując czego zakaz wyprzedzania na zakręcie nie obowiązuje od miejsca ustawienia znaku - tylko na samym zakręcie.
A z rysunku wynika, że do zdarzenia doszło przed zakrętem.
Co do odpowiedzialności za zdarzenie, gdy zajeżdża się drogę pojazdowi poruszającemu się lewym pasem w wyniku zmiany kierunku jazdy (skrętu) nie będę dyskutował bo to zawsze są niekończące się dyskusje - ale w mojej ocenie wina za kolizje jest Twoja.
A tamten kierujący mandat za wykroczenie formalne (przekroczenie prędkości o ile do niego doszło).
EDIT. Uderzył w twój przedni błotnik, co znów daje mi przekonanie, że ja uznałbym ciebie winnego - bo zajechałeś mu drogę.
Pan_robotnik jest off-line  
18-05-2021, 15:33  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Rozumiem że osoba która wyprzedzała trzy auta na raz z nadmierną prędkością za znakiem "uwaga niebezpieczny zakręt w prawo" 50m od tego zakrętu jest niewinna tej sytuacji mając ok 130km\h? po upewnieniu się że mogę wykonać manewr skrętu w lewo zacząłem owy manewr wykonywać. W tym czasie facet wylatuje zza kolumny aut i dusi pedał gazu do dechy bo wie ze decydując się na wyprzedzanie w takich okolicznościach musi to zrobić jak najszybciej gdyz za dosłownie sekundę bedzie na tym zakręcie. Osoba która wyprzedzała odebrała mi szanse na jakąkolwiek reakcję z mojej strony.
Beton_14 jest off-line  
18-05-2021, 18:54  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.183
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Napisałem Ci jaka jest moja ocena tej sytuacji i wskazałem ciebie jako winnego kolizji. Nie napisałem, że tamten nie zrobił wykroczenia. Zrobił - ale nie skutkowało ono kolizją w przeciwieństwie do twojego manewru.
Napisałem Ci, że więcej nie będę dyskutował w tym temacie - bo zawsze kończy się to jak twój post.
A jak oceniła zdarzenie na miejscu policja?
Może przegram zakład - ale założę się, że ciebie uznała winnym.
Moje stanowisko znasz. Policji zapewne też.
poczekaj jak wypowiedzą się może inne osoby.
Pan_robotnik jest off-line  
18-05-2021, 19:06  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Winnego jeszcze niema. W zeznaniach osoba która nas wyprzedzała przyznała się na miejscu zdarzenia do winy. Po kilku dniach jednak zmieniła zeznania. Powołany będzie biegły. Do Ciebie pretensji nie mam. Po to pytam na forum aby ktoś ocenił te sytuacje.
Beton_14 jest off-line  
18-05-2021, 19:41  
pishka
Użytkownik
 
Posty: 362
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Taka sytuacja zawsze budzi mnostwo kontrowersji. Co do zasady na wejściu winnym kolizji jestes ty, ponieważ wykonałeś manewr, który doprowadził do kolizji. Drugi kierowca jak najbardziej mial prawo tam wyprzedzać. Oczywiście sad i biegły będą badać wszelkie okolicznosci i mogą stwierdzić, że nie miałeś możliwości poprawnie ocenić sytuacji ze względu na rażące naruszenie przepisów przez wyprzedzającego. W zdecydowanej większości przypadków, to skręcający jest uznawany winnym, jednak zdarzają się wyjątki.
pishka jest off-line  
18-05-2021, 21:35  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.347
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Na jakiej podstawie oceniłeś, że pojazd wyprzedzający miał 130 - 140kmh? Poczucie prędkości bywa często mylące i pojazd porusza się wolniej, niż się wydaje. Pewnie biegły będzie oceniał ktoś i w jakim zakresie przyczynił się do zdarzenia oraz czy miałeś realną szansę na uniknięcie kolizji.

Wysłane z mojego M2002J9G przy użyciu Tapatalka
cameleonix11 jest off-line  
18-05-2021, 22:23  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Prędkość oceniłem po tym jak auto, które ze mną, żoną, dzieckiem i bagażami ważyło ok 2ton. Siła uderzenia przeniosła moje auto 5m dalej i obróciło je w międzyczasie o 360stopni. 90km\h to nie było. Tym bardziej że osoba która wyprzedza była w sytuacji w której musiała jak najszybciej wyprzedzić 3 auta naraz i schować się na swój pas gdyż za chwile był niebezpieczny zakręt. W tej sytuacji musiał dać gaz do dechy. Manewr na który się zdecydował był bardzo ryzykowny. Niestety ryzyko tego Pana odczułem również ja i moja rodzina. Druga sprawa to to że powinien ten manewr skończyć przed linią ciągłą ale tego nie zrobił.
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 02:02  
zgred_LV
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Podrzucę ci przydatne postanowienia Sądu Najwyższego z 2013 i 2014r (uznano tam winę wyprzedzającego):

http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/...K%20109-12.pdf
http://sn.pl/sites/orzecznictwo/Orze...K%20211-12.pdf
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/...K%20382-13.pdf

Polecam również artykuł Wojciecha Kotowskiego z miesięcznika Palestra "Granice "szczególnej ostrożności" przy zmianie kierunku ruchu"
(Google wyświetla go na pierwszej pozycji, linku nie podaję, bo gdy kiedyś to zrobiłem, to został usunięty)
Sensem artykułu jest, że to wyprzedzający zazwyczaj powinien być uznawany winnym kolizji - istotnym tu jest, aby skręcający zawczasu zasygnalizował zamiar skrętu, co daje ewentualnemu wyprzedzającemu czas i miejsce na zaniechanie wyprzedzania z lewej, jako manewru niedozwolonego.
Poza tym - skręcający nie ma obowiązku sprawdzać, czy przypadkiem nie jest właśnie nieprawidłowo wyprzedzany z lewej (dlatego nieprawidłowo, bo sygnalizującego skręt w lewo można wyprzedzić tylko z prawej strony - art. 24.5).
W którymś z linków powyżej SN zwraca również uwagę, że skręt nie jest zmianą pasa (bo wielu uważa, że skręcający powinien stosować się do art. 22.4 dotyczącego zmiany pasa)

A jeszcze przy okazji - dawniej sądy, w tym SN uznawały zwyczajowo winę skręcającego bo istniał przepis, że skręcić lub zmienić pas można pod warunkiem, że nie zajedzie się innym drogi. Ten przepis zniknął w 1997r, ale jeszcze dość długo policja i sądy uznawały winę skręcającego, jednak z powodu zniknięcia wspomnianego przepisu, tym razem dlatego że nie zachował szczególnej ostrożności z art. 22.1 (ignorując, że wyprzedzającego również obowiązuje szczególna ostrożność, a do tego wykonuje zabroniony manewr).
Jednak ostatnimi czasy SN stoi na stanowisku, że od skręcającego w lewo wymaga się tylko ustąpienia "jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo" (art. 25.1), a wymóg zachowania szczególnej ostrożności z art. 22.1 przez zmieniającego kierunek jazdy w lewo, nie obejmuje obowiązku upewnienia się, czy nie jest się właśnie nieprawidłowo wyprzedzanym (z lewej strony). Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której skręcający zauważył wyprzedzający pojazd, a mimo to skręcił (tu już wchodzi w grę zasada ograniczonego zaufania).
zgred_LV jest off-line  
19-05-2021, 04:34  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.347
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a Beton_14 Zobacz post
Prędkość oceniłem po tym jak auto, które ze mną, żoną, dzieckiem i bagażami ważyło ok 2ton. Siła uderzenia przeniosła moje auto 5m dalej i obróciło je w międzyczasie o 360stopni. 90km\h to nie było. Tym bardziej że osoba która wyprzedza była w sytuacji w której musiała jak najszybciej wyprzedzić 3 auta naraz i schować się na swój pas gdyż za chwile był niebezpieczny zakręt. W tej sytuacji musiał dać gaz do dechy. Manewr na który się zdecydował był bardzo ryzykowny. Niestety ryzyko tego Pana odczułem również ja i moja rodzina. Druga sprawa to to że powinien ten manewr skończyć przed linią ciągłą ale tego nie zrobił.
W takim razie mało wiesz o fizyce. jak sprawa się zakończy napisz, jaką prędkość wyliczył biegły.

Wysłane z mojego M2002J9G przy użyciu Tapatalka
cameleonix11 jest off-line  
19-05-2021, 07:27  
pishka
Użytkownik
 
Posty: 362
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Zgredzie, przyjrzyj się dobrze. Jak narazie z opisu wynika, że wyprzedzanie było w miejscu dozwolonym. Zobacz gdzie dostal mercedes- uderzenie było w przód. Skoro wyprzedzający zdarzył wyprzedzić juz 2 pojazdy, które były przed naszym autorem, to śmiem twierdzić, że manewr skrętu został rozpoczęty gdy tamten pojazd juz był na lewym pasie.
pishka jest off-line  
19-05-2021, 08:46  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Uważam że osoba która wyprzedzała, zrobiła to w miejscu niedozwolonym.

https://ibb.co/9yByQCP
https://ibb.co/NYtCpNM

https://www.youtube.com/watch?v=aLXMbawXMBw&t=32s - podobny przykład jak nie wyprzedzać. Zwracamy uwagę na znaki poziome.

Tutaj artykuł o podobnej sytuacji:

https://motoryzacja.interia.pl/wiado...3HL482FL28ch7Y
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg Przechwytywanie11.JPG (56,6 KB, 5 wyświetleń)
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 09:35  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.377
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

I tak sobie można dyskutować w nieskończoność.
Po pierwsze. Skoro pojazdy stały to nie były wyprzedzane. Tylko omijane. Ten który omijał wykazał się ogromną nieodpowiedzialnością - i według mnie powinien zostać ukarany za stworzenie zagrożenia na drodze. Jeśli pojazdy jadące przed nim się zatrzymały to powinien się zorientować co do powodu zatrzymania. A nie omijać ze sporą prędkością.
Po drugie - ze zdjęć, rysunków nie wynika, czy skręcający mógł zauważyć omijającego. Ale należy domniemywać, że jednak mógł. Prosta droga. bez żadnych "zagięć", które mogłyby utrudnić (autorze - jakie ukształtowanie terenu utrudniło Tobie zauważenie pojazdu za sobą?). Cóż ... należy umieć też ocenić to, co się dzieje za pojazdem. Zatem manewr skrętu w lewo został prawdopodobnie wykonany bez właściwego upewnienia się o możliwości jego wykonania.

Całość oceni sąd. Który ma więcej danych niż my.
forg jest off-line  
19-05-2021, 09:42  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a forg Zobacz post
I tak sobie można dyskutować w nieskończoność.
Po pierwsze. Skoro pojazdy stały to nie były wyprzedzane. Tylko omijane. Ten który omijał wykazał się ogromną nieodpowiedzialnością - i według mnie powinien zostać ukarany za stworzenie zagrożenia na drodze. Jeśli pojazdy jadące przed nim się zatrzymały to powinien się zorientować co do powodu zatrzymania. A nie omijać ze sporą prędkością.
Po drugie - ze zdjęć, rysunków nie wynika, czy skręcający mógł zauważyć omijającego. Ale należy domniemywać, że jednak mógł. Prosta droga. bez żadnych "zagięć", które mogłyby utrudnić (autorze - jakie ukształtowanie terenu utrudniło Tobie zauważenie pojazdu za sobą?). Cóż ... należy umieć też ocenić to, co się dzieje za pojazdem. Zatem manewr skrętu w lewo został prawdopodobnie wykonany bez właściwego upewnienia się o możliwości jego wykonania.

Całość oceni sąd. Który ma więcej danych niż my.

Nieważne czy omijał czy wyprzedzał. Ciężko mi teraz ocenić czy stały czy toczyły się w tym momencie 4km\h dojeżdżając do mnie. Bardziej chodzi o to że ten facet powinien wrócić na swój pas ruchu przed linią ciągłą, która zaczęła się w miejscu wypadku a to było niemożliwe. Wyprzedzał lub wymijał w miejscu niedozwolonym.

Proszę zwrócić uwagę na załącznik oraz artykuł. Całość odnosi się do linii, które można przekraczać a przed którymi należy zakończyć manewr. Osoba, która podjęła ryzyko tego manewru zrobiła to wbrew obowiązującym przepisom.
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 09:43  
pishka
Użytkownik
 
Posty: 362
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Manerw z tego co widze został rozpoczęty na linii przerywanej. Nie rozumiem czemu zakładasz, że nie mial prawa go tam wykonac.
pishka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ustalenie sprawcy wypadku (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich forumowiczów. Tworzę ten temat ponieważ borykam się z trudnym problemem i nie wiem jak się za niego wziąć. Otóż 5 października...
§ Ustalenie sprawcy wypadku drogowego (odpowiedzi: 9) Witam! Mam problem natury prawnej i niestety pomimo poszukiwań nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Miałem wypadek drogowy w którym...
§ Ustalenie sprawcy wypadku (odpowiedzi: 12) Witam, Postanowiłem napisać ponieważ nie wiem jak zakwalifikować winę, po czyjej stronie. Policjant na miejscu nie umiał jej orzec, nie sporządził...
§ ustalenie sprawcy wypadku komunikacyjnego - Pomocy! (odpowiedzi: 11) Witam, Proszę o pomoc czy jest szansa udowodnienia winy kierującemu,który jechał bez świateł i z większą prędkością niż powinien jechać w terenie...
§ Ustalenie sprawcy wypadku (odpowiedzi: 2) Witam mam takie pytanie. Ile czasu ma policja na ustalenie sprawcy wypadku lub przekazanie spawy do prokuratury. Sprawca nie byl ustalony na miejscu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:05.