Kodeks przewiduje sytuacje, wyliczone enumeratywnie, w których obrona jest obligatoryjna. Są to przypadki, określone w
art. 79 § 1 i 2 oraz art. 80 k.p.k.
[lex:h4iiexbf]
Art. 79 § 1 W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli:
1)jest nieletni,
2)jest głuchy, niemy lub niewidomy,
3)zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności.
§ 2 Oskarżony musi mieć obrońcę również wtedy, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę.
Art. 80 Oskarżony musi mieć obrońcę w postępowaniu przed sądem okręgowym jako sądem pierwszej instancji, jeżeli zarzucono mu zbrodnię lub jest pozbawiony wolności. W takim wypadku udział obrońcy w rozprawie głównej jest obowiązkowy, a w rozprawie apelacyjnej i kasacyjnej, jeżeli prezes sądu lub sąd uzna to za konieczne.
[/lex:h4iiexbf]
GAMBIWAW skoro biegli ustali, że poczytalność oskarżonego nie budzi wątpliwości to sąd może cofnąć wyznaczenie obrońcy z godnie z art. 79 § 4 k.p.k. Nic nie stoi na przeszkodzie złożeniu przez niego wniosku, o którym mowa w :
[lex:h4iiexbf]Art. 78 § 1 k.p.k.
Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.[/lex:h4iiexbf]