Czy można odebrać sprzedany spadek?

  • Autor wątku Autor wątku Funiol1987
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
F

Funiol1987

Nowy użytkownik
Dołączył
03.2009
Odpowiedzi
2
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam pytanie:

Wnuczek dostał od dziadka dom z zastrzeżeniem prawa do jednego pokoju. Po 2 latach wnuczek sprzedał dom Panu X.

Czy jeżeli dziadek zostanie ciężko pobity (lub coś co spowoduje podobne konsekwencje), da dziadkowi prawo do zażądania odzyskania domu z powrotem?
Czy można Panu X w jakiekolwiek sposób odebrać legalnie zakupiony dom?

Dodam tylko, że był to dom, w którym dziadek w ogóle nie mieszkał

Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie :)
 
Chodzi panu zapewne o odwołanie darowizny, a nie spadek, skoro dziadek jeszcze żyje.

Jeżeli wnuczek pobije dziadka, to jest to rażąca niewdzięczność uzasadniająca odwołanie darowizny. Niemniej dziadek będzie mógł żądać od wnuka pieniędzy uzyskanych za ten dom, a nie samego domu, skoro wnuk go sprzedał.

To prawo do jednego pokoju to służebność?
 
a co ma pobicie dziadka do pana X i jego domu?
 
moze to jednak pan X pobije dziadka, a nie wnuczek
 
Dziękuje bardzo za odpowiedź: Nauzicaa

Oczywiście chodzi mi o darowiznę a nie spadek. Wiem, że w przypadku rażącej niewdzięczności dziadek ma prawo od odzyskania swojegeo majątku, nie wiedziałem tylko jak ta sprawa wygląda w przypadku sprzedaży przez wnuczka tego domu osobie trzeciej.

Dziękuje bardzo raz jeszcze :)
 
Powrót
Góra