Jakie dane o kliencie może zbierać portal ?

  • Autor wątku Autor wątku xdcc
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
X

xdcc

Stały bywalec
Dołączył
07.2009
Odpowiedzi
1 300
Załóżmy że jest portal w stylu Allegro. Z jednej strony jest oczywiście ochrona danych osobowych i można powiedzieć, że po co firmy prowadzącej portal dużo danych. Z drugiej strony, gdy jakiś klient portalu kogoś oszuka, to wtedy podnosi się larum, że portal nie dopilnował, że nic nie wie itd.- zatem pożadane jest by miał jak najwieęcej danych o klientach.
Pytanie zatem brzmi, w jaki sposób zgodny z prawem taki portal może zbierać czy weryfikować dane klientów ?
Wysłanie listu poleconego celem potwierdzenia identyfikacji osoby, które otworzyła konto to wydaje się trochę mało. Z tego co czytałem na forum, wewnętrzny regulamin poczty przewiduje, że przesyłka polecona moze być odebrana przez członka rodziny.
Czy żądanie nadesłania ksero lub skanu dowodu osobistego jest zgodne z prawem ?
Czy opłacenie członkostwa poprzez przelew bankowy lub kartą płatniczą mozna potraktować jako potwierdzenie identyfikacji ? Wszak bank ma dokładne dane klienta, które w stosownej sytuacji może ujawnić organom scigania.
 
Ostatnia edycja:
Ostatnio dość popularna jest identyfikacja bankowa. Konta nie można założyć ot tak, bank ma dane - dane podane przy rejestracji muszą być zgodne z tymi, z których przyjdzie przelew. Jak dla mnie to dość pewna forma..
 
No tak, ale nawet prominentni politycy nie posiadają konta bankowego:D Nie powinno sie ich dyskryminować :)
 
Założenie konta w tej chwili to parę minut, nawet bez wychodzenia z domu. Niestety - żyjemy w XXI wieku i nikt nie będzie się do nich dostosowywać wracając do starych, mniej skutecznych metod, prawda?
 
Powrót
Góra