Kontrola ZUS a stosunek pracy

  • Autor wątku Autor wątku mmaagg84
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
M

mmaagg84

Nowy użytkownik
Dołączył
01.2009
Odpowiedzi
14
Witam,
Pod koniec maja złożyłam z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenie w firmie. Od 07/06/2010 przebywałam na L4-które skończyło się z dniem 18/06/2010. Jednocześnie w dniu 16/06/2010 - otrzymałam wezwanie do ZUS na kontrolę z wyznaczonym terminem 17/06/2010 . O powyższej sytuacji nie byłam świadoma, ponieważ nie mieszkam na stałe pod adresem zameldowania, a pocztę odebrali rodzice i dopiero dziś ją otworzyłam. Co w takiej sytuacji mi grozi w związku z niestawieniem się na kontrolę?Chodzi mi konkretnie o stronę pracodawcy????????
Wyczytałam ,że w razie nie pojawienia się ze strony ZUS zostaje uchylone zwolnienie od następnego dnia tj. 18/06/2010 - i w tym dniu zwolnienie się kończy, ale co ze stosunkiem pracy??? Czy pracodawca może mnie przez to zwolnić dyscyplinarnie? Od poniedziałku przebywam na zatwierdzonym wcześniej przez pracodawcę urlopie. Będę wdzięczna za odpowiedź jeśli ktoś wie jak to wygląda. Bardzo się martwię i chciałabym wiedzieć na czym stoję.
 
Podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Zjawienie się na komisji w ZUS to nie jest "podstawowy obowiązek pracowniczy". Chorowanie poza miejscem zameldowania też nie jest "ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków". Do końca Twojego stosunku pracy zostało raptem 10 dni (do tego urlopowych, za które nawet przy dyscyplinarce pracodawca musiałby wypłacić ekwiwalent), więc myślę,że nikomu nie będzie się chciało bawić w zwolnienia dyscyplinarne (jest jeszcze taka kwestia czy kontrola zus była z inicjatywy pracodawcy i czy przed końcem Twojej umowy zus zdąży pracodawcę poinformować o Twoim niestawiennictwie) , ale gdybyś coś takiego dostała z uzasadnieniem w postaci niestawienia się na tej komisji, to zawsze masz prawo odwołania do sądu.
 
Powrót
Góra