Mieszkanie w testamencie a zachowek

  • Autor wątku Autor wątku shevc
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
S

shevc

Nowy użytkownik
Dołączył
09.2012
Odpowiedzi
15
Dzień dobry.
Na początek postaram się w miarę jasno rozpisać sytuacje.

K - kobieta,
M - mężczyzna,
C - córka kobiety K, pasierbica mężczyzny M,
R - roszczeniowa matka mężczyzny M,
O - ojciec mężczyzny M, po rozwodzie z roszczeniową R,
D - inne dzieci roszczeniowej R, rodzeństwo M,
B - biologiczny ojciec córki C, były mąż kobiety K, ma już inną żonę i 2 córki.

K i M są małżeństwem, mają wspólne mieszkanie. Każde z nich zapisało je w osobnym wlasnorecznym testamencie tylko córce C.

1. Czy po śmierci K i/lub M o jakikolwiek zachowek może się starać roszczeniowa R lub jej inne dzieci D?

2. Czy po śmierci K i/lub M o jakikolwiek zachowek może się starać biologiczny B lub jego nowa rodzina?

3. Jeśli któreś z powyższych jest na tak to czy istnieje jakaś możliwość za życia K i M aby uniemożliwić udział w majątku roszczeniowej R, jej innym dzieciom D oraz biologicznemu B?
 
Ostatnia edycja:
1.Tak - R i O mogą mieć roszczenie o zachowek od C po śmierci M.
2.Nie.
3.M może pozbawić tak R jak i O prawa do zachowku konkretną osobą (konkretne osoby) poprzez wydziedziczenie w testamencie ze wskazaniem przyczyny wydziedziczenia. Alternatywnie M może zawrzeć zawrówno z R jak i O umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Taka osoba, która zrzekła się dziedziczenia nie ma prawa do zachowku.
 
Dziękuję za odp.
O - to dobry i porządny człowiek, myślę że nie będzie się starał o zachowek.

Mam dodatkowe pytania:
1. M i roszczeniowa R nie utrzymują ze sobą kontaktu od kilkunastu lat. Czy to wystarczająca przyczyna wydziedziczenia?

2. Jeśli najpierw umrze R i/lub O a następnie M, czy wówczas prawo do zachowku ze wspolnego mieszkania M i K przepisanego testamentem dla C uzyskają inne dzieci D (dla przypomnienia są to dzieci R i O, rodzeństwo M)?
 
Ostatnia edycja:
shevc napisał:
Mam dodatkowe pytania:
1. M i roszczeniowa R nie utrzymują ze sobą kontaktu od kilkunastu lat. Czy to wystarczająca przyczyna wydziedziczenia?

2. Jeśli najpierw umrze R i/lub O a następnie M, czy wówczas prawo do zachowku ze wspolnego mieszkania M i K przepisanego testamentem dla C uzyskają inne dzieci D (dla przypomnienia są to dzieci R i O, rodzeństwo M)?
1. Samo nieutrzymywanie kontaktów z woli obu stron raczej nie będzie wystarczające i mogłoby zostać podważone przed sądem.
2. Nie.
 
Pomińmy w takim razie wydziedziczenie.
Zakładając wartość mieszkania na ok. 250 000 zł jakiej wysokości zachowek należałby się roszczeniowej R (kwotowo lub procentowo), jeśli doszłoby do śmierci jej syna M? Zakładamy, że reszta zainteresowanych stron, czyli K, C i O żyją oraz mieszkanie jest zapisane odrębnymi ręcznymi testamentami przez M i K dla C (dla przypomnienia teoretycznie zmarły M był ojczymem dla C, jej biologiczny ojciec żyje).

Czy dobrze liczę, że byłaby to 1/12 z kwoty 125 000?
 
Ostatnia edycja:
Zakładając, że mieszkanie należy do majątku wspólnego i miałby miejsce równy podział majątku wspólnego to roszczenie o zapłatę zachowku można określić na kwotę 15.625 złotych przy założeniu, że w chwili otwarcia spadku (tj. na dzień śmierci M) R nie będzie osobą trwale niezdolną do pracy.
 
Czyli 1/8 (1/4x1/2) ze 125 000. Rozumiem, że jeśli R będzie trwale niezdolna do pracy to wtedy należeć się jej będzie 1/6 (1/4x2/3) tak?
To może umowa dożywocia między rodzicami a córką? Tam chyba zachowek nie obowiązuje a koszty podatkowe 2% i notarialne w dniu podpisania umowy powinny być znacznie niższe niż kwota zachowku.
 
shevc napisał:
Rozumiem, że jeśli R będzie trwale niezdolna do pracy to wtedy należeć się jej będzie 1/6 (1/4x2/3) tak?
Tak.
shevc napisał:
To może umowa dożywocia między rodzicami a córką? Tam chyba zachowek nie obowiązuje
Jeżeli umowa dożywocia będzie wykonywana to tak, nie obowiązuje.
 
Dziekuje za odpowiedzi. Mam jeszcze dodatkowe pytanie. Co się dzieje z pozostalymi składnikami majątku M po jego śmierci w przypadku umowy dożywocia na C? Np. samochód, środki pieniężne? Może na to sporządzić testament czy wchodzi tu już w grę tylko dziedziczenie ustawowe?
 
shevc napisał:
Może na to sporządzić testament czy wchodzi tu już w grę tylko dziedziczenie ustawowe?
Jak najbardziej może sporządzić testament.
 
Bardzo dziękuję za pomoc.
 
Powrót
Góra