Procedura ekspertyzy piśmienniczej (grafologicznej)

  • Autor wątku Autor wątku tom321
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
T

tom321

Nowy użytkownik
Dołączył
01.2006
Odpowiedzi
8
Ma pytanie ponieważ nie znalazłem nigdzie konkretnych odpowiedzi dlatego pytam (może podacie jakieś konkretne linki).

Jak wygląda procedura dokonania ekspertyzy piśmienniczej w szczególności:
1. Kto może żądać / prosić
2. Jak powinno wyglądać pobranie próbek pisma (kto, gdzie, jak), czy są jakieś potwierdzenia takiego pobrania.
3. Kto powinien to zrobić (pobranie próbek)
4. Czy można odmówić takiego "badania"
5. Kto wydaje ekspertyzę ( jeden, dwóch czy więcej biegłych)
6. Jaki jest mniej więcej czas takiej ekspertyzy

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.
 
Ad. 1 - ekspertyzę przeprowadza się na potrzeby prowadzonego postępowania. Przeważnie organ robi to z "urzędu", choc oczywiście strony również mogą złożyć stosowny wniosek.

Ad. 2 - pobranie materiału porównawczego uzaleznione jest od rodzaju materialu dowodowego. W miarę możliwości poranie próbek powinno odbyć się w warunkach zbliżonych do warunków nakreślenia materiału dowodowego. Może to oznaczać np wypełnianie wzorów umowy, kserokopii druków przelewów etc. - wszystko zależy od konkretnej sprawy. Z pobrania materiału sporządza się protokół.

Ad. 3 - przeważnie robi to prowadzący postępowanie. Czasami - w szczególnych przypadkach robi to biegły osobiście.

Ad. 4 - można, tylko to nic nie da. Organ procesowy i tak zgromadzi stosowny materiał porównawczy.

Ad. 5 - opinię wydaje biegły. Czasami - jeżeli sprawa jest bardzo skompliowana, to opinię wydaje dwóch biegłych, lub jeden ją wykonuje a drugi recenzuje. Tak czy inaczej - musi ją wydać przynajmniej jeden biegły.

Ad. 6 - od kilku dni do kilku - kilkunastu miesięcy. Zależy kto wydaje opinię, jakie jest obłożenie pracą danego biegłego, obszerności materiału dowodowego, jakości materiału porówanwczego etc.
 
Powrót
Góra