prośba o informację - darowizna

  • Autor wątku Autor wątku K-PAX
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
K

K-PAX

Nowy użytkownik
Dołączył
01.2009
Odpowiedzi
3
Czy można przekazać komuś w formie darowizny samochód, który nie posiada OC? Jeśli tak to czy dla darczyńcy wiąże się to z jakimiś prawnymi konsekwencjami?
 
Można, sporządzając umowę darowizny w formie pisemnej (dla celów podatkowych i rejestyracyjnych) a ubezpieczenia OC należy dokonać po zarejestrowaniu, gdyż w przeciwnym wypadku pojazdem nie można sie poruszać po drogach publicznych.
 
Czy to oznacza, że można bez konsekwencji nie opłacać OC jeśli auto nie nadające się do ruchu stoi w garażu?
 
Pojaz zarejestrowany w Wydziale Komunikacji podlega ubezpieczeniu bez wzgledu czy jeździ czy stoi w garażu.
 
W takim razie co z okresem kiedy nie był ubezpieczony? Są jakieś konsekwencje dla dotychczasowego właściciela? bo rozumiem że obowiązek ten przechodzi po spisaniu umowy darowizny na obdarowanego.
Dziękuje za pomoc
 
za okres kiedy nie był ubezpieczony??? jest przewidziana kara w GFU którą zapłacisz+zaległą składke z odsetkami,obowiązek ubezpieczenia przechodzi na nowego właściciela od momentu posiadania przez niego pojazdu a w momencie nabycia jaki i na okres 30 dni po(bo taki ma czas na załatwienie formalności)spoczywa na tobie jako sprzedającemu
 
Jest jeszcze opcja , ze jeśli pojazd nie posiadał ubezpieczenia ponad rok-kalendarzowy, nowy kupujący rejestrując go w tym samym dniu i ubezpieczając również w tym samym dniu nie ponosi żadnych konsekwencji.Jednak ponosi je poprzedni właściciel.
 
Zgadzam się z rustyką - kara UFG dotyczy wyłącznie aktualnego w danym momencie właściciela i nie przechodzi na kupującego (co innecgo zaległe OC, ale tutaj są różne opinie). Trzeba wszystkie sprawy związane z OC załatwić tego samego dnia i koniec kłopotów. Oczywiście jeśli nie przytrafi się podwójne ubezpieczenie, jesli w rzeczywistości samochód posiadał OC, o którym nie wiedziałsprzedający...
 
13Homer napisał:
Zgadzam się z rustyką - kara UFG dotyczy wyłącznie aktualnego w danym momencie właściciela i nie przechodzi na kupującego

tylko że rozważamy problem z pozycji sprzedającego pojazd bez ważnego OC i konsekwencjami jakie mogą go napotkać w następstwie
 
Powrót
Góra