Prowadzący DG zakłada Spółkę z o.o.

  • Autor wątku Autor wątku Easyman
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
E

Easyman

Nowy użytkownik
Dołączył
07.2007
Odpowiedzi
3
Prowadze DG i mam jakies przychody ale dodatkowo z kolega zakladamy spolke z o.o. w której bedzie rozkrecona nowa dzialalnosc.
Jeszcze prowadzac DG zawarlismy wspolnie z kolega (on tez ma DG) kilka umow na wykonanie:
- urzadzen które beda podstawa dzialanosci Spolki zo.o. wraz z dokumentacją do ktorej prawa autorskie i majatkowe posiadamy na bazie tych umow
- serwisu www
- logotypów

Pytanie jak najlepiej wniesc te rzeczy (urzadzenia, logo, serwis www, knowhow) do Spolki zo.o. zeby:
- moc wycenic je (które sładniki najlepiej) powyzej kosztow poniesionych
- jak najmniej zaplacic opłat z tytułu wniesienia aportu
- amortyzowac to potem w spolce zo.o.


Wiem ze przy wnoszeniu ST jako aport powstaje przychod w postaci wartosci nominalnej udzialów.
Z kolej chyba wniesionego Knowhow nie mozna amortyzowac???
Prosze o pomoc
 
1. Nie radzę wyceniać powyżej rzeczywistych kosztów. Jest to sprawdzalne i może być poddane badaniu i po co później mieć problemy.

2. Aby nie płacić podatku dochodowego od objęcia udziałów w spółce najlepiej jest wnieść do niej całe przedsiębiorstwo

3. Jeżeli aportem wnosi się know-how to nie można amortyzacji wpisywać w KUP
 
No tak ale oprócz poniesionych kosztów na zewnątrz włożylismy w zarówno w serwis jak i know how - specyfikacje i dokumentacje sporo wlasnej pracy podobnie z logo narysowalismy je opisalismy je a grafik jedynie zdigitalizował.
Rozumiem ze w tych pozycjach logo (w trakcie rejestracji) oraz knowhow i prawo do produkcji wymyslonych urzadzen i prowadzenia dzialalnosci w oparciu o te urzadzenia mozna okreslic wartosc na zasadzie ile ten projekt jest wart z tymi prawami (do dokumentacji i prototypu oraz logo)??

Jest chyba tez opcja ze włożymy gotówke i potem odsprzedamy know how oraz logo za konkretna kase i chyba wtedy mozna to wycenic neizle i chyba bedzie amortyzowane???
 
Jeżeli stworzyli je Panowie sami to po prostu nie ma kosztów nabycia tym samym nie ma KUP.

Świadczenie pracy nie może być aportem do spółki tak więc nie mogą Panowie wyceniać pracy a jedynie jej efekty.

Nie rozumiem tego ostatniego zdania.
 
To znaczy ze spolka zoo ma duzy kapital zalozycielski gotowkowy i jedna z pierwszych transakcji jest nabycie praw do know how tak jak by zrobil to dowolny istniejacy na rynku podmiot i wtedy chyba mozna to amortyzowac?

Wiem ze nie makosztow nabycia ale jest wartosc tego know how i dokumentacji ktora trzeba bylo wytworzyc. Rozumiem ze wnoszac aportem nie amortyzuje ale chodzilo mi o to ze ten wnoszony aport mozna wycenic uwzgledniajac nei tylko koszty zewnetrzne poniesione ale i wlozona prace w jego wytworzenie?
 
Powrót
Góra