Przeniesienie głównego ośrodka życia

  • Autor wątku Autor wątku bart07
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
B

bart07

Użytkownik
Dołączył
06.2007
Odpowiedzi
102
Witam serdecznie,

mam kilka pytań odnośnie przeniesienia interesu życia do UK, przeszukałem cały internet jednak najprościej mówiąc już się pogubiłem. Proszę o pomoc.

Mieszkam w UK blisko 5 lat, przez pierwsze 4 lata byłem wymeldowany, nie posiadałem nic w Polsce i po prostu wszystko co miałem to rzeczy które zgromadziłem w UK. Tutaj pracowałem, uczyłem się, żyłem i tym samym miałem całe swoje życie. W tym czasie byłem wymeldowany i można powiedzieć, że moje życie było w UK, poza rodziną i przyjaciółmi byłem całkowicie odseparowany od PL.
W 2008 roku zmarł mój Ojciec. Otrzymałem po nim spadek w postaci mieszkania do podziału między mnie, mojego Brata, moją Mamę. W tym czasie musiałem się zameldować i tym samym stałem się współwłaścicielem mieszkania. Zgodnie z tym co wyczytałem w internecie osoba która ma swój główny ośrodek życia w UK nie powinna mieć niczego co wskazywałoby jej przynależność do PL.

1. Jak więc wygląda moja sytuacja? Jest to sytuacja losowa na która nie mam wpływu. Posiadam owe mieszkanie jednak nie był to mój zakup a spadek jaki otrzymałem. Czy to wpływa jakoś na ustalenie głównego ośrodka życia?

Z powodów rodzinnych musiałem wrócić do Polski na kilka miesięcy. Dokładnie wróciłem w grudniu 2009 i obecnie jestem na kilka dni przed powrotem do UK. Znalazłem się w sytuacji w której nie mając nic w Polsce musiałem się za coś utrzymać przez te 4 miesiące i tym samym zarejestrowałem firmę. Firma nie przyniosła niestety zysków więc miałem jedynie trochę kosztów i najmniejszych zysków. Obecnie chciałbym ją zamknąć, rozliczyć wszystko i wracam do UK, tam ma pracę i życie.

2. Czy musze odprowadzać jakieś podatki w PL skoro nic nie zarobiłem?
Czytałem, że osoby których główny ośrodek życia jest w UK nie musza odprowadzać podatków w Polsce jako, że odprowadzają w UK a praca w PL jest traktowana jako dodatkowa tak jak bym przyjechal na wakacje dorobic.

3. Chciałbym całkowicie przenieść owy ośrodek życia do UK. Co powinienem zrobić?
Wymeldować się? Nadal posiadam mieszkania. Czy mogę pozostać jego włascicielem.


Dziękuję za pomoc.
 
Z tego co się orientuje jeśli nie masz obywatelstwa angielskiego lub rezydentury to podlegasz pod polske.Chyba że masz paszport brytyjski wtedy jestes obywatelem uk:)
 
Proszę o pomoc osobę kompetentną. Dziękuję.
 
ta osoba "kompetentna" zada ci to samo pytanie. To jest punktem wyjscia do odpowiedzi na twoje pytania.
 
Jakie pytanie? O rezydenture?

Nie mam rezydentury jednak zgodnie z informacjami jakie wyczytałem w internecie, nie jest ona konieczna, może byc przydatna ale nie jest niezbedna.
Mam bowiem prawo pracowac i zyc za granica. Po 20 latach w UK bez rezydentury tez ktos bedzie twierdzil, ze moj glowny osrodek zycia jest w PL, jest UE i z tego co wyczytalem to sytuacja zyciowa decyduje o uznaniu glownego osrodka zyciowego a nie dokument choc ten niewatpliwie bylby przydatny.

Prosilem o osobe kompetentna czyli taka ktora zna konkretna odpowiedz na konkretne pytanie. Nie bierzcie tego do siebie jako cos zlosliwego :) Pozdrawiam serdecznie.
 
Powrót
Góra