Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy

  • Autor wątku Autor wątku Jabu
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
J

Jabu

Nowy użytkownik
Dołączył
09.2007
Odpowiedzi
3
Witam

Moja mama ze względu na zły stan zdrowia złożyła do KRUS wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, jednak przyznano połowę kwoty renty na rok. Przyznanie połowy kwoty renty zaargumentowano tym że mama posiada wciaż ziemię rolniczą (1,2h). Czy jest jakiś maksymalny areał ziemi którą mozna posiadać pobierając jednoczesnie taka rentę, np. na ogród warzywny?
Swoją droga ciekawa sytuacja, rentę przyznano na rok, pewnie ze względu na to aby po roku zweryfikować stan zdrowia na kolejnej komisji lekarskiej, jednocześnie przyznano tylko połowe wymiary renty ze względu na posiadana ziemię. Sugeruje to pozbycie się ziemi w celu otrzymania całej renty, jednak po roku kolejna komisja może nas uznac za zdolnych do pracy ale ziemi juz niema, paranoja....

dziękuję z góry za pomoc
 
Witaj
renta rolnicza składa się z części składkowej i części uzupełniającej. Mama ma przyznaną rentę w części składkowej ponieważ posiada gospodarstwo rolny co oznacza, że prowadzi działalność rolniczą, z czego uzyskuje dochód. Takie jest założenie przyznawania rolnikom tylko części składkowej - bo mają dochód z gospodarstwa. Jeżeli pozbędą się gospodarstwa otrzymują pełną wysokość. Ziemię można np darować dzieciom - renta się skończy to należy się ubezpieczyć jako domownik. Różne są warianty.
Aby uzyskać część uzupełniającą można sobie pozostawić poniżej 1 ha fiz i przeliczeniowego.
zgodnie z przepisami powinna mieć przyznane 50% częściu uzupełniającej przez pierwsze 2 lata pobierania renty, a jeżeli mąż podlega ubezp, rolniczemu to 50% należy się przez cały czas pobierania renty jak dlugo małżonek podlega ubezpieczeniu.
Jednak jest jakaś logika tych przepisów :)
pozdrawiam
A.
 
Rozumiem, w momencie kiedy mama będzie miała poniżej 1 ha przeliczeniowego ziemi, nabędzie na pierwsze 2 lata prawo do otrzymywania 75% całej renty, zakładając że część składkowa i uzupełniająca sa równe(a tak wynika z obecnie przyznanej kwoty).
Część składkowa jako 50% procent całości renty i 50% części uzupełniającej będącej połową całości renty, czyli posługując sie liczbami
część składkowa około 300pln, część uzupełniająca około 300, w tym wypadku na dwa lata około 450zł. Dobrze Cię zrozumiałem?
Tata nie podlega ubezpieczniu rolniczemu.

Dziękuję za odpowiedź
 
Nie zrozumielismy się,
jezeli mama bedzie miala ponizej 1 ha nabedzie prawo do CALEJ renty od razu - czyli czesc skladkowa i pelna czesc uzupelniajaca.
jak ma ziemie to przez pierwsze dwa lata z mocy ustawy nalezy jej sie polowa czesci uzupelniajacej.
Jezeli teraz ma np skladkowa i 50% uzupelniajacej i za miesiac np daruje Tobie gospodarstwo to od nastepnego miesiaca KRUS podejmie wyplate calosci.
Szczerze to zazwyczaj czesc uzupelniajaca jest wyzsza od skladkowej, no ale moze w przypadku mamy są porównywalne wysokością.
pozdr



[cytat="Jabu"]Rozumiem, w momencie kiedy mama będzie miała poniżej 1 ha przeliczeniowego ziemi, nabędzie na pierwsze 2 lata prawo do otrzymywania 75% całej renty, zakładając że część składkowa i uzupełniająca sa równe(a tak wynika z obecnie przyznanej kwoty).
Część składkowa jako 50% procent całości renty i 50% części uzupełniającej będącej połową całości renty, czyli posługując sie liczbami
część składkowa około 300pln, część uzupełniająca około 300, w tym wypadku na dwa lata około 450zł. Dobrze Cię zrozumiałem?
Tata nie podlega ubezpieczniu rolniczemu.

Dziękuję za odpowiedź[/cytat]
 
dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam
Jabu
 
Powrót
Góra