Subsydiarny akt oskarżenia

  • Autor wątku Autor wątku truplaya
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
T

truplaya

Użytkownik
Dołączył
09.2007
Odpowiedzi
40
Witam!

Ostatnio nastąpiły zmiany w KPK w zakresie procedury wnoszenia subsydiarnego aktu oskarżenia. Mam kilka wątpliwości. Za Wikipedią ta procedura wygląda w ten sposób:
* By pokrzywdzony nabył prawo do wniesienia własnego aktu oskarżenia muszą być spełnione następujące przesłanki:

1. Prokurator odmawia wszczęcia postępowania przygotowawczego lub umarza wszczęte postępowanie,
2. Postanowienie to zostało zaskarżone zażaleniem do sądu (art.306 §1 w zw. z art.465 §2),
3. Sąd uchyla postanowienie prokuratora, wskazując powody uchylenia, ewentualnie także okoliczności, które należy wyjaśnić, lub czynności, które należy przeprowadzić,
4. Prokurator prowadzący postępowanie ponownie nie znajduje podstaw do wszczęcia postępowania lub ponownie umarza wszczęte postępowanie.

Po wyczerpaniu tej procedury pokrzywdzony może w ciągu miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o ostatnim postanowieniu prokuratora wnieść własny subsydiarny akt oskarżenia. W tym zakresie obowiązuje przymus adwokacki.

Czy prokurator może uwzględnić zażalenie i nie przekazywać zażalenia do sądu - wnioskuje na podstawie art. 463 w zw. z art. 465?
Jak należy rozumieć znowelizowany art 330 paragraf 2 zdanie drugie "ktory wykorzystał uprawnienia przewidziane w art 306 par 1" - czy w ten sposob, że gdy ponownie prokurator odmawia wszczecia postepowania to należy złożyć zażalenie znowu do sądu i dopiero po odmowie wszczecia przez sąd można wnieść subsydiarny akt oskarżenia???
 
Powrót
Góra