Swiadek na urlopie macierzyńskim

  • Autor wątku Autor wątku jolantaa
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
J

jolantaa

Użytkownik
Dołączył
11.2008
Odpowiedzi
310
Czy matka 2miesięcznego niemowlęcia, karmionego piersią, przebywająca na urlopie macierzyńskim, może zostać wezwana na rozprawę sądową w charakterze świadka? Czy można prosić sąd o odroczenie rozprawy do czasu ukończenia urlopu macierzyńskiego? Szczególnie jeśli nie ma z kim zostawić dziecka?
 
skoro na forum nikt nie wie, to gdzie mogę zapytać? proszę o podpowiedź
 
Wedłu art. 177 par. 2 k.p.k. świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu pobytu.

Z kolei w postępowaniu cywilnym, nie istnieje przepis mówiący o innej nie dającej się pokonać przeszkodzie. Art. 263 k.p.c. stanowi, bowiem: przesłuchanie osób dotkniętych chorobą lub kalectwem odbywa się w miejscu, gdzie przebywają, jeżeli nie mogą go opuścić.
W Twoim przypadku (w postępowaniu cywilnym) należy więc zwrócić uwagę na art. 242 k.p.c.: jeżeli postępowanie dowodowe napotyka przeszkody o nieokreślonym czasie trwania, sąd może oznaczyć termin, po którego upływie dowód może być przeprowadzony tylko wówczas, gdy nie spowoduje to zwłoki w postępowaniu.

W zależności od postępowania - cywilne, karne - należy powiadomić sąd o niemożności stawiennictwa i skorzystania albo z art. 177 par. 2 k.p.k. albo z art. 242 k.p.c. Przy art. 242 powinnaś wskazać kiedy przeszkoda do przesłuchania minie.
 
Powrót
Góra