Umowa najmu okazjonalnego

  • Autor wątku Autor wątku marcinciabach
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
M

marcinciabach

Nowy użytkownik
Dołączył
11.2005
Odpowiedzi
4
Mam pytanie. W umowie najmu okazjonalnego zgodnie z ustawą z 2010 roku muszą być do umowy dołączone oświadczenia
1. oświadczenie przyszłego najemcy że dobrowolnie podda się egzekucji
2. Oświadczenie wskazujące miejsce zamieszkania gdzie będzie mógł się wyprowadzić po egzekucji
3. Oświadczenie właściciela w/w mieszkania że wyraża zgodę na przyjęcie tych osób pod swój adres
Moje pytanie, to które z tych oświadczeń muszą byc koniecznie potwierdzone notarialnie, bo z tego co mi wiadomo to tylko pierwsze ale nie wiem czy tak jest napewno. Pozostałe dwa podobno mogą być dołączone do umowy ale nie wymagają potwierdzenia notarialnego, chyba że wynajmujący sobie tego zażyczy.
Z góry dziękuję za odpowiedzi
 
Rozdział*2a*(25)
Najem okazjonalny lokalu
Art.*19a.*1.*Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
2.*Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2;
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
 
Witam,

Chciałbym się dołączyć do powyższego pytania.

Z informacji, które udało mi się do tej pory znaleźć w internecie, wnioskuję, że jako wynajmujący , będąc osobą fizyczną mogę zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, jeśli wynjamowanie mieszkań nie jest przedmiotem mojej działalności gospodarczej. Nigdzie nie udało mi się jednak znaleźć informacji, czy taką umowę można spisać z podmiotem gospodarczym jako najemcą.
Zastanawiam sie jak wyglądało by tu uregulowanie prawne dotyczące oświadczenia o posiadaniu lokalu w przypadku emisji.

Pozdrawiam

Kamil
 
Nicky 99 napisał:
Nigdzie nie udało mi się jednak znaleźć informacji, czy taką umowę można spisać z podmiotem gospodarczym jako najemcą.
Nie można, ale nie ma problemu bo podmiotu gospodarczego nie obowiązuje ustawa o ochronie praw lokatorów a jedynie KC.
 
Dziękuję bardzo za odpowiedź. To wszystko wyjaśnia.

Pozdrawiam
 
Powrót
Góra