Zachowek/darowizna

  • Autor wątku Autor wątku Dexter1982
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
D

Dexter1982

Witam
Chciałbym zapytać o zachowek i darowiznę.

Sprawa dotyczy 2 braci. W 2000 roku rodzice przepisali dom i 50 a.działki jednemu z synów.
W 2009 umarła ich matka. Po 4 latach umarł ojciec.
Czy synowi który nie dostał nic należy się COŚ po rodzicach ?
 
Należał się zachówek po każdym z rodziców, jednak to roszczenie ulega przedawnieniu po okresie 5 lat. Tak więc w 2014 przedawniło się roszczenie po matce, a następnie w 2018 przedawniło się roszczenie po ojcu.
 
Dziękuje za Odp.
Zanim tu wszedłem poczytałem na stronach Kancelarii Adwokackich ze po rodzicach nie ma okresu przedawnienia.
Nawet i tu wyczytałem to samo. Ze o zachowek od osób najbliższych nie ma żadnego terminu. I po 50 latach można żądać spłaty. Jak to jest tak naprawdę ?
 
Chodzi o to, ze jezeli darowizna jest przekazana na rzecz obcej osoby, to mozna zadac od niej zachowku jedynie przez 10 lat od wykonania darowizny, w przypadku gdy obdarowanym jest ustawowy spadkobierca, to nawet licza sie darowizny sprzed 50 lat. Jednak roszczenia o zachowek ulegaja przedawniebiu. 5 letni okres przedawnienia wybika bezposrednio z Art. 1007 KC
 
Ostatnia edycja:
Powrót
Góra