Bon na zasiedlenie zasady? - Forum Prawne

 

Bon na zasiedlenie zasady? 8

Osoba bezrobotna jest zobowiązana w terminie: 2. do 7 dni od utraty zatrudnienia/innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przedstawić oświadczenie o ww. utracie/zaprzestaniu; UWAGA! Środki otrzymane w ramach bonu na zasiedlenie podlegają zwrotowi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy > Bezrobocie


Odpowiedz
 
05-08-2016, 15:48  
mekeke169
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Osoba bezrobotna jest zobowiązana w terminie:
2. do 7 dni od utraty zatrudnienia/innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przedstawić oświadczenie o ww. utracie/zaprzestaniu;

UWAGA!
Środki otrzymane w ramach bonu na zasiedlenie podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty:
a) w całości w przypadku niedostarczenia do PUP dokumentów/oświadczeń związanych
z podjęciem lub utratą/zaprzestaniem zatrudnienia/innej pracy zarobkowej/działalności gospodarczej lub niedotrzymania innych warunków umowy;


Nie mam przy sobie umowy, ale we wniosku, który składałam jest podany wyżej zapis. W ustawie jest również mniej więcej taki zapis. Stąd moje pytanie.
Nie mam sensownego usprawiedliwienia, po prostu to zaniedbałam. Wiadomo, że nie ma pewności jak zareaguje PUP, ale jaka jest według Pani najbardziej prawdopodobna opcja?
mekeke169 jest off-line  
05-08-2016, 15:55  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

W mojej ocenie jeśli szybko Pani to zgłosi i wyrazi pisemnie swój czynny żal za zaniedbanie, to nie powinni Pani kazać zwracać środków. W końcu PUP-owi nie zależy, aby osoby zwracały w takich przypadkach kasę jeśli pozostałe warunki umowy zostały dotrzymane. Jednakże trzeba to jak najszybciej naprawić i wytłumaczyć przyczynę zwłoki.
A czy pozostałe warunki są dotrzymane tzn. przepracowała Pani min. 6 m-cy z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem za pracę, od którego opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne?
Kosssz jest off-line  
05-08-2016, 16:37  
mekeke169
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Bardzo Pani dziękuję za zajęcie stanowiska. Wygląda sensownie i logicznie.
Wcześniej wspomniałam, że bon mam dopiero od czerwca, więc przepracowanych 6 miesięcy oczywiście nie ma. Pracowałam za minimalną krajową.

Mam w tej chwili dylemat. Mogę więc, jak Pani zaleciła, złożyć na piśmie te wyjaśnienia, liczyć na zrozumienie urzędu i potem pracować pół roku gdzieś, byle tylko spełnić warunki umowy.
Dostałam natomiast możliwość odbycia kilkumiesięcznego stażu w bardzo prestiżowej firmie od września. Warunków umowy z UP na pewno nie spełniłabym, bo to tylko 1000 zł brutto. Gdybym się na ten staż zdecydowała, mogę powiedzieć w urzędzie: "przepraszam, nie zgłosiłam w terminie zwolnienia się z pracy, proszę o wysłanie do mnie wezwania o zwrot bonu, ponieważ nie jestem już zainteresowana realizacją umowy o bon" ?
mekeke169 jest off-line  
05-08-2016, 18:42  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a mekeke169 Zobacz post
Mam w tej chwili dylemat. Mogę więc, jak Pani zaleciła, złożyć na piśmie te wyjaśnienia, liczyć na zrozumienie urzędu i potem pracować pół roku gdzieś, byle tylko spełnić warunki umowy. Dostałam natomiast możliwość odbycia kilkumiesięcznego stażu w bardzo prestiżowej firmie od września. Warunków umowy z UP na pewno nie spełniłabym, bo to tylko 1000 zł brutto. Gdybym się na ten staż zdecydowała, mogę powiedzieć w urzędzie: "przepraszam, nie zgłosiłam w terminie zwolnienia się z pracy, proszę o wysłanie do mnie wezwania o zwrot bonu, ponieważ nie jestem już zainteresowana realizacją umowy o bon" ?
Zawsze może Pani wypowiedzieć umowę, ale to trzeba zrobić pisemnie - nie wystarczy "powiedzieć".
Skoro już teraz wie Pani, że nie dotrzyma podstawowych warunków umowy, to nie ma sensu przedłużać sprawy. W ciągu 30 dni otrzyma Pani wezwanie do zwrotu środków, jednak nie warto "odpuszczać" okresu już przepracowanego. Należy przedstawić dokumenty potwierdzające wypełnienie warunków zatrudnienia w ramach bonu, a potem wypowiedzieć umowę. Po udokumentowaniu okresu zatrudnienia od czerwca do dnia ustania zatrudnienia urząd wezwie Panią do zwrotu środków proporcjonalnie.
Szczegóły musi Pani ustalać ze swoim PUP, a nie na forum internetowym.
Kosssz jest off-line  
06-08-2016, 14:01  
mekeke169
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Dziękuję raz jeszcze za poświęcony czas i informacje, jakimi Pani dysponuje. Są bardzo pomocne.
Oczywiście, że wszystko chcę zrobić na piśmie "Powiedzieć" to skrót myślowy. Można wypowiedzieć umowę? Nie wiedziałam o takiej możliwości, na stronie urzędu, ani w ustawie na ten temat nic nie ma. Oczywiście, w Internecie żadnego wzoru również nie ma. Jeśli zdecydowałabym się na ten krok, nie wiem co miałabym napisać. Może można ewentualnie rozwiązać ją bez podania przyczyny?
To rzecz jasna, że szczegóły ustalę z Urzędem, niemniej teraz mamy weekend, no i zwyczajnie chciałam być jakoś przygotowana i w miarę możliwości zaznajomiona przed skontaktowaniem się z Urzędem
mekeke169 jest off-line  
06-08-2016, 14:42  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a mekeke169 Zobacz post
Można wypowiedzieć umowę? Nie wiedziałam o takiej możliwości, na stronie urzędu, ani w ustawie na ten temat nic nie ma. Jeśli zdecydowałabym się na ten krok, nie wiem co miałabym napisać. Może można ewentualnie rozwiązać ją bez podania przyczyny?
Wszystko zależy od zapisów konkretnej umowy. Nie znając postanowień umowy łączącej Panią z PUP niewiele konkretów można doradzić...
Czy ma Pani możliwość załączenia na forum treści tej umowy?
Oczywiście dane osobowe i nazwy własne proszę zakryć, bo są bez znaczenia.
Kosssz jest off-line  
07-08-2016, 09:41  
mekeke169
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Umowę zamieściłam w załącznikach.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg u1.jpg (88,6 KB, 23 wyświetleń)
Rodzaj pliku: jpg u2.jpg (96,8 KB, 21 wyświetleń)
Rodzaj pliku: jpg u3.jpg (71,9 KB, 19 wyświetleń)
mekeke169 jest off-line  
08-08-2016, 18:25  
ciekawski_
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam serdecznie!

Mam pewien problem. Kilka dni temu złożyłem wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie, gdyż 1 września mam podjąć zatrudnienie. Od mojego przyszłego pracodawcy otrzymałem stos dokumentów, który muszę wypełnić przed podjęciem zatrudnienia. Wśród tych dokumentów znajdują się trzy kłopotliwe oświadczenia:

1. "PIT-2 to świadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Pracownik oświadcza w nim, że nie osiąga dochodów, które są pomniejszane o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek m.in. dochodów z tytułu: świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych." Pytanie: Czy bon ten należy zaliczyć do świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy i w rozumieniu przepisów prawnych nie mogę złożyć PITu-2?

2. Oświadczenie w sprawie naliczenia składek na Fundusz Pracy. W tym dokumencie pracodawca wymaga ode mnie podania dokładnego okresu czasu (od....do...) kiedy byłem zarejestrowany jako bezrobotny w PUPie. Pytanie: Jaką datę wpisać skoro dalej jestem zarejestrowany w PUPie, czy będzie to data 31 sierpnia? Czy bon na zasiedlenie jakoś to reguluje?

3. Oświadczenie pracownika dla celów stosowania podstawowych / podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. W dokumencie pracodawca pyta m.in. w jakiej miejscowości mieszkam (w tej w której znajduje się zakład pracy czy też innej). Pytanie: Jaką miejscowość wpisać czy tą w której posiadam zameldowanie na pobyt stały czy w tej w której, dzięki otrzymanemu bonowi, zamieszkam? Czy wpisując oficjalną wersję, gdyż nie będę posiadał żadnego meldunku w nowym mieście, popełniam duży błąd?
ciekawski_ jest off-line  
09-08-2016, 21:25  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

mekeke169 , umowa z PUP-em określa wprost obowiązek zgłoszenia faktu utraty zatrudnienia/innej pracy zarobkowej/wykonywania działalności gospodarczej w terminie 7 dni od zaistnienia faktu. Zatem nie może się Pani tłumaczyć niewiedzą, bo podpisując umowę musiała Pani zapoznać się z jej warunkami i tym samym posiadać wiedzę na temat własnych obowiązków. PUP ma w tej sytuacji pełne prawo zażądać od Pani zwrotu środków w całości.
Ale... PUP może odstąpić od zażądania zwrotu środków, jeśli będzie miał ku temu podstawy. Dlatego tak ważne jest niezwłoczne zgłoszenie aktualnej sytuacji do PUP i wyjaśnienia przyczyn zwłoki z jednoczesnym zwróceniem się z prośbą o odstąpienie od zasądzenia zwrotu z powodu wypełnienia innych warunków umowy.
Obecnie nie ma Pani innego wyjścia jak negocjować odstąpienie od wypowiedzenia umowy. Zaniechanie wypowiedzenia leży wyłącznie w gestii Pani PUP, bo zgodnie z postanowieniami umowy PUP standardowo powinien zażądać od Pani zwrotu środków z powodu niedotrzymania terminów.
Jak w praktyce Pani PUP postąpi - nie jestem w stanie przewidzieć.
Kosssz jest off-line  
22-08-2016, 10:11  
CIEKAWSK11
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam,

ubiegam się o bon zasiedleniowy. Niestety moja sytuacja jest niejasna, mianowicie:

4 sierpnia skończyła mi się umowa na okres próbny w firmie X w Lublinie. Umowa nie została przedłużona z powodu braku wolnych etatów w firmie.

15 sierpnia dostałem telefon od firmy X z propozycją umowy o prace na rok czasu, ale w zupełnie innym miejscu bo w Świdniku.

Moje pytanie jest następujące, czy jeżeli teraz wróciłem do rodzinnego miasta oddalonego od Świdnika ponad 80km, to czy mogę się ubiegać o środki na zasiedlenie ?

Czy to jest definitywnie potwierdzona informacja, że nie można zostać zatrudnionym przez pracodawce, który zatrudniał mnie już wcześniej ?

W Polsce bardzo ciężko uzyskać umowę o prace na 6miesięcy bez wcześniejszego okresu próbnego. Dodatkowo z mojego miasta rodzinnego do Lublina nie było 80km a do Świdnika już jest i to nawet ponad. Wcześniej - przed podpisaniem umowy próbnej na 3miesiące nie mogłem się ubiegać o ten bon bo nie spełniałem wymogu odległości.

Pani w PUP, była bardzo zniechęcona do pomagania i do tłumaczenia czegokolwiek.
Wspomniała coś o racjonalności wydawania środków przez PUP.
CIEKAWSK11 jest off-line  
23-08-2016, 16:45  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a CIEKAWSK11 Zobacz post
jeżeli teraz wróciłem do rodzinnego miasta oddalonego od Świdnika ponad 80km, to czy mogę się ubiegać o środki na zasiedlenie ?
Jak najbardziej, musi tylko spełnić Pan względy formalne takie jak m.in. rejestracja w PUP jako osoba bezrobotna i uzyskanie II lub I profilu pomocy.
Cytat:
Napisał/a CIEKAWSK11 Zobacz post
Czy to jest definitywnie potwierdzona informacja, że nie można zostać zatrudnionym przez pracodawce, który zatrudniał mnie już wcześniej ?
Przepisy prawa nie zabraniają podejmowania pracy u pracodawcy, który Pana dotychczas zatrudniał. Jednakże PUP, który będzie oceniał zasadność Pana wniosku musi zbadać np. czy faktycznie zamieszkuje Pan obecnie w rodzinnym mieście i planuje Pan się osiedlić w nowym miejscu zamieszkania oddalonym od miasta rodzinnego o co najmniej 80 km.
Cytat:
Napisał/a CIEKAWSK11 Zobacz post
Pani w PUP, była bardzo zniechęcona do pomagania i do tłumaczenia czegokolwiek. Wspomniała coś o racjonalności wydawania środków przez PUP.
Pewnie dlatego, że sytuacja jest trochę "śliska". Obecnie zamieszkuje Pan gdzie? W mieście rodzinnym czy w Lublinie? I nie chodzi o meldunek, ale o faktyczne miejsce obecnego zamieszkania.
Kosssz jest off-line  
24-08-2016, 10:04  
CIEKAWSK11
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

@Kosssz Dziękuję Ci pięknie za pomoc i wyjaśnienia ! Ale mam jeszcze kilka pytań.


Mieszkam obecnie w Lublinie de facto, ale powiedzmy, że "pomieszkuję weekendowo" w rodzinnej wsi. W urzędzie podałem adres gdzie przebywam zdecydowanie rzadko.

Jak mogą to sprawdzić? Sprawdzają zawsze? Pukają do drzwi i co ? Chcą obejrzeć mój pokój? Przecież chyba nie mają nakazu sądowego ani innych uprawnień do wkroczenia na posesję. Czy może zbierają tylko wywiad od rodziny i sąsiadów ? Co jeżeli jest to wieś i sąsiedzi nie zauważają mojej obecności bo jestem osobą mało kontaktową i ogólnie cichą i spokojną - niewidoczną ?

Przy okazji - nie mam żadnego zameldowania.


W urzędzie u mnie największy problem robili z tym samym pracodawcą..


Powiem szczerze, że zniechęciłem się mocno do załatwiania tego i nie pojechałem dziś mimo planowanego wyjazdu tam. Nie wiem czy jest sens to załatwiać w moim przypadku, tym bardziej, ze mam czas do 1 września i wątpię by pracodawca zgodził się podpisać umowę ze mną w poźniejszym terminie.

Czuję się jakbym znalazł kupon na "piątkę" w Lotto i go zgubił...
CIEKAWSK11 jest off-line  
24-08-2016, 19:38  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Cytat:
Napisał/a CIEKAWSK11 Zobacz post
Mieszkam obecnie w Lublinie de facto, ale powiedzmy, że "pomieszkuję weekendowo" w rodzinnej wsi.
Czyli nie spełnia Pan warunków do otrzymania bonu, ponieważ jest on przyznawany w związku z podjęciem pracy w odległości co najmniej 80 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania, a Pan mieszka teraz w Lublinie. Sprawdziłam...i Pana aktualne miejsce zamieszkania (Lublin) i potencjalne miejsce pracy (Świdnik) dzieli jedynie 9 km.

Czy sprawdzają? PUP nie ma uprawnień, aby odwiedzać bezrobotnego w jego domu. Nie jest też organem ścigania, który wkracza na posesję. Udzielanie środków publicznych, w tym przypadku bonu na zasiedlenie jest udzielane na podstawie pisemnego oświadczenia bezrobotnego, złożonego pod odpowiedzialnością karną.
Do Pana należy ocena czy warto ryzykować, bo a w przypadku wykrycia prawdy odpowiadać Pan będzie karnie, że nie wspomnę o zwrocie nienależnie pobranych środków. Zawsze może się trafić jakiś "życzliwy" sąsiad albo "kolega", który uprzejmie doniesie do urzędu, że Pan tam wcale nie zamieszkuje...

Proszę pamiętać, że znajdujemy się na forum prawnym i nikt tutaj nie poprze naciągania, omijania czy łamania prawa.
Kosssz jest off-line  
03-09-2016, 16:45  
Naukowiec
Użytkownik
 
Posty: 138
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

Witam,

Od jakiegoś czasu jestem na stazu z PUP 6msc. Chciałbym jednak zrezygnować z niego i podjąć pracę w wiekszym miescie (powyzej 80km), zeby jednak nie zwracać pieniedzy za "szkolenie" na stażu muszę usprawiedliwić się dlatego najlepiej będzie jak przedstawie umowę z pracodawcą wtedy trace status bezrobotnego i pieniedzy nie musze oddawać. Ale znowu wtedy nie mogę dostać bonu zasiedleniowego bo to tylko dla osób które są bez pracy. W takim razie pozostanie mi zerwać umowę z pracodawcą i odezwać się do PUP złożyć wniosek ale jak się dowiedziałem muszę mieć żyranta który ma dochód min. 2300brutto i w tym lekki problem czy mogę wziąść mamę (renta) + siostrę i wtedy oni zsumują sobie dochody? Druga kwestia to słyszałem, że z tego bonu można skorzystać DO 4 miesięcy od rejestracji w PUP. 3 kwestia jak zerwę umowę z pracodawcą który "ocali" mnie od oddawania pieniedzy za staż ile musze czekać na przywrócenie do statusu bezrobotnego?
Dziękuje i czekam na odpowiedź.
Naukowiec jest off-line  
03-09-2016, 16:49  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Bon na zasiedlenie zasady?

O takie szczegóły musi Pan pytać w swoim PUP. Na forum internetowym nie znamy zasad obowiązujących w poszczególnych urzędach pracy w zakresie aktywizacji zawodowej.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Pytanie jest takie jaki czas musi minąć po podpisaniu umowy o przyznanie bonu na zasiedlenie ,żeby pieniądze przelane zostały na konto ? W umowie...
§ bon na zasiedlenie zasady (odpowiedzi: 15) Witam, chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie po przyznaniu bonu weryfikowane jest to gdzie i na jakich zasadach pracuje. Czy wystarczy do tego...
§ Bon na zasiedlenie a ciąża (odpowiedzi: 4) Witam! Chciałabym się dowiedzieć jak wyglądałaby sytuacja, w której otrzymałam bon na zasiedlenie, nie przepracowałam 6ciu miesięcy (za które muszę...
§ Bon o zasiedlenie (odpowiedzi: 9) Witam, Mój powiatowy urząd pracy przyznał mi pieniadze za to, ze podjęłam prace w innym mieście. Jednym z wymogów które musiałam spełnić było: ...
§ Zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Witam Mój przypadek jest raczej skomplikowany. Moja mam kupiła dom w 1984 roku a niestety w 1988 zmarła :(. W 1991 odbyła się sprawa w sądzie o...
§ zasiedlenie (odpowiedzi: 1) Ma pytanie odnosnie takiej sytuacji. Moja babcia mieszka w kamienicy od 70 lat kamienice odziedziczyl syn wlascicieli i teraz nie chce juz pobierac...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:46.