nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech - Forum Prawne

 

nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Witam, mój problem polega na nie wypłaconych pensjach przez Polaka w Niemczech pracowałem na zasadach niemieckich i ich umowie o prace. pracodawca zalega pensje z 3 miesięcy grudzień styczeń oraz z kwietnia prace zakończyłem zostając ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
24-07-2013, 16:19  
Foczynski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Witam, mój problem polega na nie wypłaconych pensjach przez Polaka w Niemczech pracowałem na zasadach niemieckich i ich umowie o prace. pracodawca zalega pensje z 3 miesięcy grudzień styczeń oraz z kwietnia prace zakończyłem zostając przez niego zwolnionym przez e-maila będąc na wolnym w Polsce w postaci 14 dniowego wypowiedzenia umowy ze zwolnieniem z pracy przez okres trwania wypowiedzenia i to jest jedyne świadectwo ukończenia pracy ponieważ nie otrzymałem świadectwa pracy. chciałbym go zgłosić do instytucji odpowiadającej PIP w Niemczech zgłaszając 3 miesiące nie wypłaconych wynagrodzeni oraz prosząc o odszkodowanie z tego tytułu tylko kompletnie nie wiem jak? Prosił bym o wskazówki Pozdrawiam.
Foczynski jest off-line  
24-07-2013, 19:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Jeśli znasz dokładny adres tego Polaka w Niemczech, to możesz pozwać go przed sądem pracy w Niemczech. To wcale nie jest skomplikowane; nie musisz pisać jakiegoś pozwu ani płacić opłaty w niemieckim sądzie. Po prostu pójdziesz do tego sądu i tam zgłosisz swoje roszczenie do protokołu w pokoju, na którego drzwiach będzie szyld "Antragsstelle". Ciecie na portierni pokażą Ci, gdzie ten pokój jest, jeśli powiesz im: "Ich will Klage zum Protokoll machen!" (to taki trochę prosty niemiecki, żebyś miał jak najłatwiej i jak najlżej).
Tam w tym pokoju zapyta Cię ktoś o: 1) Twoje dane, 2) Dane pracodawcy, 3) O jaką kwotę wynagrodzenia chcesz podać go do sądu i za jako okres. I to wszystko, co musisz tam zrobić. Sąd pracy prześle temu Twojemu pracodawcy odpis tego protokołu jako pozew i wyznaczy rozprawę, na której (jeśli on nie będzie miał jakiś słusznych racji) sąd zasądzi od niego kwotę, która Ci się należy. Zapamiętaj: przed sądami pracy w I instancji sąd nie zasądza kosztów procesu od strony przegrywającej(!) Oznacza to, że jeśli weźmiesz sobie adwokata, to nawet jeśli wygrasz, nie dostaniesz zwrotu kosztów adwokackich od przeciwnika; tak zapisane jest w § 12 a Arbeitsgerichtsgesetz (Ustawa o sądach pracy). Powinieneś tak zrobić jak Ci napisałem; napewno w tych Niemczech robiłeś i załatwiałeś trudniejsze rzeczy. Ponieważ nie piszesz, gdzie tam pracowałeś, nie mogę napisać Ci dokładnego adresu itd. sąd pracy w Niemczech, który byłby w sprawie właściwy miejscowo. Możesz też pozew do sądu pracy przygotować sam, jednakże po niemiecku, a w nim krótko, ale dokładnie opisać Twoje roszczenie; możesz go przesłać do sądu faksem (tam nie robią takich strasznych formalnych ceregieli; ważne, żeby to, co w nim napiszesz, tzn. to, czego i dlaczego chcesz, aż "do bólu" było jasne. Działaj!
 
24-07-2013, 19:15  
Foczynski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

na dzień dzisiejszy przebywam w Polsce wiec wolał bym formę poczty czy tam faksu to ze musi być napisane po niemiecku to tak myślałem nawet znalazłem już panią tłumacz która przetłumaczy wszelkie dokumenty. Pracowałem w miejscowości Sieber am Harz chodzi mi bardziej o dokładne wskazówki jak powinno wyglądać takowe pismo żeby miało ręce i nogi zęby własnie sobie nie pomyśleli ze wieśniak napisał i własnie nie mieli czegoś nie jasnego no i gdzie dokładnie to wysłać żeby się tym zajęli. Bardzo dziękuje za tak szybka odpowiedz

a i czy cos jeszcze załaczyc do pisma np. umowe o prace ?
Foczynski jest off-line  
24-07-2013, 21:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

A więc sądem pracy, właściwym miejscowo w Twojej sprawie o zaległe wynagrodzenie jest Sąd Pracy w Göttingen; a oto dokładny adres tego sądu pracy, a także numer telefonu i faksu:


Arbeitsgericht Göttingen
Maschmühlenweg 11
37073 Göttingen
Tel: 0551/4030
Fax: 0551/4032150 u.-130

Na to coś mi napisał odpowiem Ci, żem jest wieśniak, co poznać chociażby po tym, że nigdy nie mówię, ani nie piszę „W dniu dzisiejszym”, tylko zawsze mówię i piszę „Dzisiaj”, a nawet tylko „Dziś”! I jeśliś jest też wieśniak, to tym bardziej chętnie coś dla Ciebie zrobię. A więc ten pozew napiszesz tak:

Kartka papieru A4

--------------------------------------------------------------------------------------
......(imię) Foczyński tu: data i miejscowość.........
Twoj dres (taki, żeby można było doręczać)
.Arbeitsgericht Göttingen
Maschmühlenweg 11
D 37073 Göttingen


K LA G E
wegen rückständigen Lohnes

Kläger: …….. (imię) Foczyński, dokładny adres


gegen

Beklagter: ..( imię inazwisko tego nicponia)...., jego dokładny adres

wegen: Lohnforderung


Ich erhebe Klage und beantrage:

I. Der Beklagte wird verurteilt, an den Kläger …….. (kwota łączna, bez odsetek) netto nebst 5% über Basiszinnsatz seit dem ....(data od kiedy odsetki?, żeby nie komplikować, napisz jakiś dzień, w którym ostatecznie miał się rozliczyć).

II. Der Beklagte trägt die Kosten des Rechtsstreits.


B e g r ü n d u n g:


Der Kläger war bei dem Beklagten bis zum (data do kiedy byłeś u niego zatrudrudniony) (jako co byłeś zatrudniony) beschäftigt.
Der monatliche Lohn des Klägers betrug …..(ile wynosiła płaca mies.?) brutto (netto?).

Beweis: Arbeitsvertrag (załącz jako dowód umowę kopie umowy o pracę; zwykłą kopię)

Der Beklagte schuldet dem Kläger die Löhne für die Monate …… (wymień miesiące, za które Ci jest winien).

Trotz mehrfacher Aufforderung zur Zahlung des rückständigen Lohnes, hat der Beklagter keine Zahlung geleistet.

Daher ist Klage geboten.


Podpis Foczynski

-------------------------------------------------------------------------------------
To wszystko, koniec pozwu

Pouzupełniaj to, jak nie będziesz rozumiał lub nie wiedział, to niech ta pani tłumaczka pomoże, dołącz kopię umowy o pracę, i ten pozew w trzech jednobrzmiących, podpisanych własnoręcznie przez Ciebie wyśli na adres sądu pracy w Göttingen. Oczywiście możesz go także przesłać faksem; w Niemczech to dozwolone i skuteczne.
Wszystko co potrzebne, w tym pozwie jest; tzn. do kiedy byłeś zatrudniony, jakie było umowne wynagrodzenie i za jakie miesiące jest Ci winien. Więcej nie musisz pisać. Tym że w rzymskiej dwójce (II) we wnios 'ku napisałem o kosztach, a przedtem pisałem o § 12a ArbGG, wcale się nie przejmuj; tu chodzi o opłaty sądowe, których Ty nie ponosisz na początku składając pozew, a które na końcu procesu zapłacić ma pozwany.

Powodzenia!
 
30-07-2013, 00:36  
Foczynski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

dziękuje gorąco za pomoc pozdrawiam.
Foczynski jest off-line  
11-09-2013, 22:36  
Foczynski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Witam ponownie dostałem wezwanie do sadu po wysłaniu tego pisma muszę się wstawiać ?
Foczynski jest off-line  
11-09-2013, 22:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Niestety, albo Pan albo ktoś za Pana z pełnomocnictwem musi się stawić. Mam rozumieć, napisał Pan pozew, tak jak zaproponowałem? Czy to zawiadomienie o rozprawie otrzymał Pan z Arbeitsgericht Göttingen?
 
29-09-2013, 22:54  
Foczynski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

tak pismo wysłałem tak jak Pan zaproponował. pismo przyszło z Arbeitsgericht Göttingen w którym ustalili datę na która muszę się wstawić chciałbym napisać pismo ze nie mogę wstawić sie na ta ustalona datę ponieważ przebywam w Polsce oraz zobowiązania w pracy również mi na to nie pozwalają i poprosić o wyznaczenie innej daty.
Foczynski jest off-line  
30-09-2013, 10:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

W Niemczech nieobecność strony na rozprawie w sprawie cywilnej, także przed sądem pracy, może mieć negatywne skutki: Np. sąd może wydać wyrok zaoczny; także na niekorzyść strony powodowej, tzn. oddalić powództwo. A więc konieczny jest wniosek o przełożenie rozprawy z rzeczowym uzasadnieniem. Można też wyznaczyć jakiegoś pełnomocnika.
 
07-12-2013, 18:28  
Joanna144
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Witam. Mam podobną sytuację jak Pan powyżej. Otóż pracowałam wraz z narzeczonym w Niemczech. Umowa trwała od 28 czerwiec do 30 październik 2013 roku. Z tym że pracowalismy do 5. października, a zarejestrowani bylismy do ok. 20. wrzesnia. Czyli 15. dni na czarno, pomimo ze mielismy umowe. Pracodawca zalega nam z wynagrodzeniem za sierpien, wrzesien i urlop. Mamy umowę, rozliczenie za lipiec i sierpien, za wrzesien mial nam wyslac na polski adres, nadal czekamy. Pracowaliśmy u niemieckiego pracodawcy na niemieckich warunkach. Prosilibyśmy o pomoc, jak odzyskać te pieniądze i czy jest to możliwe? Znam j. niemiecki.
Joanna144 jest off-line  
07-12-2013, 22:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Jeżeli nie płaci dobrowolnie, to do zapłaty (jeżeli jest wypłacalny) zmusić go można tylko na podstawie wyroku sądu pracy zasądzającego od niego zapłatę Waszych wynagrodzeń. Po prostu trzeba pozwać go do właściwego miejscowo sądu pracy o zapłatę tych wynagrodzeń. Pozew można złożyć do protkołu, czyli ustnie, w sądzie pracy (w każdym sądzie pracy jest pokój oznaczony na drzwiach jako "Antragsstelle" w którym jakaś Helga albo Helmut spisują żądanie pracownika do protokołu). Taki protokół doręczany jest pracodawcy dłużnikowi jako pozew wraz z zawiadomieniem o rozprawie. Można, oczywiście, pozew samemu napisać i przesłać do sądu pracy; w tym wątku napisałem taki prosty wzór pozwu odpowiadający elementarnym wymogom. Zwracam uwagę na to, że zgodnie z § 12a Arbeitsgerichtsgesetz (niemiecka ustawa o sądach pracy) sąd pracy nie zasądza od przegrywającej strony kosztów procesu. Oznacza to, że jeśli do takiej sprawy wynajmie się adwokata, to sąd pracy nie zasądzi od przegrywającego pracodawcy poniesionych na adwokata wydatków. Adwokat przed przyjęciem sprawy pracowniczej przed sądem pracy obowiązany jest pouczyć klienta o przepisie § 12a ArbGG, bo inaczej traci prawo do wynagrodzenia. Jeżeli roszczenie pracownika jest oczywiste i bezsporne, sąd wydaje wyrok, z którym można prowadzić egzekucję; np. wysłać pracodawcy komornika, zająć mu konto bankowe itd. Wbrew pozorom, jeśli jak piszesz znasz niemiecki, nie jest to wszstko takie skomplikowane.
 
08-12-2013, 08:54  
Joanna144
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Bardzo dziękuje za tak szybką odpowiedź. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Dysponując takimi dokumentami jakie przedstawiłam szybciej, jak duże są szanse ze odzyskamy swoje pieniądze? Pracodawca karze czekać twierdzi, ze nie ma pieniedzy i po nowym roku wyśle. Jednak uważam, że coś jest nie tak ponieważ nawet nie otrzymaliśmy rozliczenia za wrzesień nie mówiąc o świadectwie pracy. Dzwoniłam do znajomego polaka który pracuje w tej miejscowości co mój szef i zna się znim. Powiedział, ze on nie moze pozwolić sobie na niewypłacalność bo jakby się to rozniosło straciłby zlecenia. On się chyba naprawde boi sądu i rozgłosu. Mówił mi zebym czekała bo jak by sie to roznioslo, ze on jest niewyplacil moglibysmy nie odzyskac swoich pieniedzy. Jednym słowem czekaj nic nie rób może ci wyplace jak bede miał kase. Bardzo proszę o pomoc przerpaszam, ze post napisany jest tak chaotycznie i jeszcze raz dziękuje.
Joanna144 jest off-line  
08-12-2013, 11:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Myślę, że ten pracodawca w razie pozwania go do sądu pracy o wynagrodzenie, wcale nie będzie zaprzeczał, że jest Twoim dłużnikiem i że ma zapłacić to wynagrodzenie. Po tym, z tego co powiedział Ci Twój kolega z Twojej miejscowości, wnioskuję i myślę, że ten pracodawca rzeczywiście ma kłopoty płatnicze, które oczywiście nie muszą Cię obchodzić, bo przecież zarobiłaś zgodnie z umową to, co miał i nadal ma zapłacić. Tak jak, pisałem wcześniej, jeśli nie płaci dobrowolnie, prawnym środkiem dochodzenia Twojego roszczenia o wynagrodzenie jest pozew o zapłatę do sądu pracy. Ale możesz też postąpić inaczej; możesz mu jeszcze dać czas, ale koniecznie, musiałby Ci potwierdzić Twoje roszczenie o wynagrodzenie na piśmie i podać jakiś sensowny termin zapłaty. To jego potwierdzenie byłoby także bardzo ważne dlatego, że przerywałoby bieg przedawnienia. A w Twoim wypadku może być tak, że ten termin przedawnienia jest bardzo krótki. Spójrz w umowę o pracę i sprawdź, czy przypadkiem do Twojego stosunku pracy nie ma zastosowania jakiś Tarifvertrag, czyli "układ zbiorowy pracy", i czy w samej umowie nie ma czegoś na temat przedawnienia roszczeń o wynagrodzenie. To bardzo ważne!
Masz tylko dwa sensowne wyjścia: Albo pracodawca potwierdzi Ci na piśmie, że jest Ci winien tyle a tyle tytułem wynagrodzenia za pracę i poda ostateczny termin zapłaty, który dla Ciebie będzie "znośny" albo musisz złożyć pozew do sądu pracy o zapłatę tego wynagrodzenia. I nie bój się: On w sądzie pracy nie będzie się wypierał, że Cię zatrudniał i że Ci jest winien to wynagrodzenie, którego zapłaty się domagasz.
 
08-12-2013, 13:41  
Joanna144
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

Naprawde dziekuje za wszystkie rady. Są bardzo porzydante. Jednak niepokoją mnie 3 punkty w mojej umowie zamieszcze je tutaj:


12. Verfall von Ansprüchen, Verjährung

a)Alle Ansprüche der Vertragsparteien aus oder in Zusammenhang mit dem Arbeitsverhältnis verfallen, wenn sie nicht innerhalb von 6 Monaten schriftlich gegenüber der anderen Vertragspartei geltend gemacht werden. Dies gilt nicht bei Haftung wegen Vorsatzes. Die Ausschlussfrist beginnt, wenn der Anspruch entstanden ist und der Anspruchsteller von den anspruchsbegründenden Umständen Kenntnis erlangt oder grob fahrlässig keine Kenntnis erlangt hat. Die Versäumung der Ausschlussfrist führt zum Verlust des Anspruchs

b)Lehnt der Anspruchsgegner den Anspruch ab oder äußert er sich nicht innerhalb von zwei Wochen nach schriftlicher Geltendmachung gemäß Abs. a), verfallen die Ansprüche, wenn sie nicht innerhalb von 3 Monaten nach der Ablehnung oder nach dem Ablauf der Äußerungsfrist gerichtlich geltend gemacht werden

c)Die Verjährungsfrist für alle Ansprüche der Vertragsparteien aus oder in Zusammenhang mit dem Arbeitsverhältnis beträgt ein Jahr. Dies gilt nicht bei Haftung wegen Vorsatzes. Im Übrigen bleiben die gesetzlichen Vorschriften über den Eintritt der Verjährung unberührt

Co zatem idzie mając umowe od 28 czerwca mamy czas do roszczenia naszych praw do 28 Grudnia? a później sprawa ulegnie przedawnieniu? Ten okres 6 miesięcy jest liczony od poczatku umowy tak? Przerpaszam za te pytania ale jestesmy zieloni...
Joanna144 jest off-line  
08-12-2013, 13:52  
Joanna144
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: nie wypłacone wynagrodzenie w Niemczech

I mamy jeszcze jedno małe pytanie z racji tego, że nie dostaliśmy wypłaty terminowo możemy oczekiwać odsetek i odszkodowania? Bo wyjazd do Niemieckiego sądu będzie tez kosztował... Ale cóż poradzić.
Joanna144 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nie wypłacone wynagrodzenie (odpowiedzi: 2) Witam Mam następujący problem mianowicie ponad 1,5 miesiąca temu rozpocząłem pracę w oparciu o umowę o dzieło. Pracę podjął razem ze mną kolega...
§ niewypłacone wynagrodzenie w Niemczech (odpowiedzi: 4) Witam i proszę o poradę jak domagać się aby pracodawca wypłacił mi zaległe wynagrodzenie. Pracowałem w Niemczech od sierpnia 2014 r do października...
§ Nie wypłacone wynagrodzenie (odpowiedzi: 1) Witam! Mam parę pytań odnośnie umowy o prace na czas nieokreślony, podczas której pracodawca nie wypłaca w terminie wynagrodzenia. Wypłata powinna...
§ Nie wypłacone wynagrodzenie (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie. Jakiś czas temu zamieściłem ogłoszenie o wykonanie pewnej pracy na stronę internetową (prywatną amatorską). Zgłosiło sie kilka...
§ Nie wypłacone wynagrodzenie (odpowiedzi: 1) Mój tata pracował miesiąc w niemczech na budowie bez umowy. Wszyscy pracownicy byli bez umowy. Do dzisiaj nie wypłacono mu pieniędzy. Sprawdzałem w...
§ nie wypłacone wynagrodzenie (odpowiedzi: 1) cześć. słuchajcie powiedzcie mi ja bylam na l-4 przez tydzien czasu do ostatniego dnia miesiaca. wypłate zawsze otrzymujemy do ostatniego dnia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:00.