Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!! - Forum Prawne

 

Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Witam, moja mama dostała wezwanie z niemiec wraz ze zdjeciem kierujacego do wskazania kierowcy pojazdu podczas wykroczenia za przekroczenie prędkości. Pojazdem kierowalem ja czyli jej syn. Czy w zwiazku z tym moja mama ma prawo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
10-04-2016, 18:12  
Piootrekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Witam,

moja mama dostała wezwanie z niemiec wraz ze zdjeciem kierujacego do wskazania kierowcy pojazdu podczas wykroczenia za przekroczenie prędkości. Pojazdem kierowalem ja czyli jej syn. Czy w zwiazku z tym moja mama ma prawo odmowic wskazania kierowcy powolujac sie na to iz jestem jej krewnym i ma prawo nie obciazac czlonkow rodziny? I czy sprawa zostanie wtedy umorzona? Tak poradzil mi znajomy twierdzac ze mozna tak zrobic.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Piootrekk jest off-line  
10-04-2016, 19:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Porada znajomego jest trafna. Twoja mama nie jest zobowiązana do podania Twoich danych personalnych. Może to wezwanie pozostawić bez odpowiedzi bez narażania się na jakieś przykre konsekwencje. Ponieważ - jak rozumiem - mieszkacie w Polsce, niemiecka policja nie będzie przeprowadzała dochodzenia w Waszym domu. W Niemczech zdarza się w takich sytuacjach, zwłaszcza jeśli chodzi o poważne wykroczenia lub występki drogowe, że do domu przychodzą policjanci, przeprowadzają rozmowę, żeby uzyskać dane kierowcy. Ponieważ ściganie wykroczenia drogowego przedawnia się w ciągu trzech miesięcy, jest wręcz niewyobrażalne, aby w Twoim wypadku takie dochodzenie było prowadzone. Policja w Niemczech szuka czasami zdjęć w internecie, na portalach społecznościowych i czasami udaje się jej w ten sposób ustalić sprawcę. W każdym razie Twoja mama nie musi odpowiadać na pismo z Niemiec, bez obawy przed jakimiś konsekwencjami.
 
10-04-2016, 20:52  
Piootrekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Jestes pewien, ze mama nie musi odpowiadac na to pismo? W wezwaniu jest druk do wypelnienia, jest tam rozwniez opcja, ze mama moze sie powolac na prawo do odmowy skladania zeznan, czy w takim wypadku nie musi ona wyslac pisma z odmowa wskazania sprawcy? Czy na pewno moze pozostawic pismo bez odpowiedzi do niemieckiego urzedu? Zalezy mi na pewnosci co do niniejszego wezwania poniewaz dosyc czesto poruszam sie jej samochodem na terenie Niemiec i nie wiem jak wobec mnie zareaguje policja podczas rutynowej kontroli drogowej, tym bardziej ze na zdjeciu z fotoradaru doskonale widac moja twarz czy wobec braku reakcji na pismo z jej strony, mandat nie zostanie przeniesiony na nia, czyli na wlasciciela pojadu?
Piootrekk jest off-line  
10-04-2016, 21:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Nie jestem pewien, lecz po prostu wiem, bo wiedzieć to mój obowiązek, jeśli decyduję się odpowiadać na pytanie. Oczywiście, mamie wolno napisać tam wszystko. Także to, że korzysta przysługującego jej prawa do odmowy zeznań (jesteś jej dzieckiem). Oczywiście, że w ten sposób udzieli policji wskazówki, że sprawca należy do kręgu jej nabliższych. Ale jeszcze raz chcę tu powtórzyć: Zadaniem policji jest ustalić sprawcę, i to w miarę szybko, ponieważ ściganie wykroczenia drogowego zgodnie z § 26 StVG (StVG=Strassenverkehrsordnung=niem. ustawa o ruchu drogowym) przedawnia się w ciągu 3 miesięcy. Czy można pozostawić pismo niemieckiego urzędu bez odpowiedzi? Jeśli ktoś z zasady jest bardzo grzeczny i odpowiada na każdy list i na każde pismo, to niech zachowa się stosownie do swego zwyczaju, który pielęgnuje. Ale zapewniam, że niemiecka policja nie przywiązuje dużej wagi do takich grzeczności; chodzi jej raczej o to, żeby mieć "robotę z głowy" i jak najszybciej załatwić sprawę. Ale chodziło Ci raczej o to, czy można takie pismo policji niemieckiej pozostawić bez odpowiedzi, nie narażając się na jakieś niekorzystne konsekwencje, nieprawdaż. Odpowiadam więc raz jeszcze: Twoja mama może pozostawić to pismo niemieckiej policji i nie musi obawiać się jakichś konsekwencji. Jeśli niemiecka polcja nie ustali w przyzwoitym czasie, że ten na tym zdjęciu to Ty, to zamknie sprawę i zapomni, że taka była. Jeśli jakimś cudem ustalą Twoją tożsamość, bo gdzieś znaleźli Twoją buzię z nazwiskiem w internecie i przed upływem 3 miesięcy od popełnienia wykroczenia doręczą Ci Bussgeldbescheid (decyzję o mandacie), no to będziesz musiał go zapłacić i być może wpiszą Ci jakieś punkty karne w kartotece (grzeszników drogowych) we Flensurgu albo odwołasz się od tej decyzji i sądzia w sądzie roztrzygnie, czy mandat był słuszny. W każdym razie nikt Ci nie broni, żebyś na to pismo, które otrzymała mama, sam odpisał: "To wykroczenie popełniłem ja, niżej podpisany, a na przesłanej kopii zdjęcia policyjnego widnieje moja twarz.". Wydadzą decyzję o mandacie, doręczą Ci ją, Ty zapłacisz tyle, ile tam określi i też po sprawie.
 
10-04-2016, 21:55  
Piootrekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Dziekuje bardzo za wyczerpującą odpowiedz
Piootrekk jest off-line  
13-06-2016, 18:40  
hanysek843
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Podpinam się pod pytanie..
Mam podobną sytuację tylko że Samochód jest zarejestrowany na żonę, dostała taką kartę informacyjną z moją twarzą na zdjęciu, przekroczyłem prędkość o 42 na 70 , mamy do wypisania formularz i zrozumiałem że nie musimy odyłać tego pisma i podawać kto jechał , żona nie ma prawa jazdy a mieszkamy zaraz przy granicy i bardzo często policja zatrzymuje nas do kontroli a pracujemy w niemczech. pytanie czy Policja w Niemczech jak mnie np zatrzyma do rutynowej kontroli będzie wiedziała że mnie "szukają" tzn będą mieli moje zdjęcie w komputerze?? Bo problem jest taki że napisali też że do mandatu też jes podpięty zakaz prowadzenia pojazdów na 2 miesiące.. i to jest problem bo ja jeżdżę codziennie do pracy do Niemiec... I czy będziemy mieć jakieś konsekwencje jak mnie zatrzymają do kontroli a nie odeślemy owego formularza podpisując się pod tym że to ja zawiniłem...???? dzięki z góry za pomoc
hanysek843 jest off-line  
14-06-2016, 12:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Jak długo nie dostaną odpowiedzi na pytanie, kto prowadził ten samochód i czyje to zdjęcie, tak długo nie mogą wydać żadneje decyzji o mandacie (Bussgeldbescheid). Dlatego niezrozumiałe jest, co piszesz, że "podpięty jest zakaz prowadzenia pojazdów"; przeciwko komu??? Tu jest jakieś nieporozumienie. Powinieneś pisać dokładnie.
Jeśli mieszkalibyście w Niemczech, to najprawdopodobniej policja przyszłaby do domu i bezpośrednio spytała Twoją żonę, kto jest na tym zdjęciu (tak robią); być może kazali by pokazać zdjęcie męża, aby porównać. Ale ponieważ mieszkacie w Polsce, takiej sytuacji nie będzie, a na pewno nie będą zwracać się do polskiej policji o taką pomoc w tak drobnej sprawie. Jeśli chodzi o jakieś konsekwencje w czasie podróży do Niemiec, to żadnych nie będzie, ponieważ decyzja o mandacie nie będzie mogła być wydana z powodu niezidentyfikowania sprawcy.
 
11-10-2017, 19:19  
Emigrantka-w-UK
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Witam, czy temat jest wciąż aktualny? Dostałam podobne pismo z Niemiec wzywające do podania danych kierowcy wraz ze zdjęciem, na którym był mąż bez numerów rejestracyjnych na zdjeciu tylko ujętych w piśmie. Mieszkam w UK i auto jest zarejestrowane na mnie więc tam zostało wysłane pismo, przetłumaczony na angielski było niewiele m.in wezwanie o podanie danych kierowcy w ciągu 7 dni, informacja o wykroczeniu przekroczenia prędkości, które podlega karze, wskazanie organu wydającego pismo itp. Ponieważ w Niemczech istnienie ochrona danych osobowych rodziny na pismo nie odpowiedziałam chociaż w druku widnieje opcja odmowy podania danych kierowcy, po 2-3 tyg przyszło kolejne pismo, wygląda identycznie i jedyną różnicą jest wzmianka, że jest to przypomnienie (ERLAUTERUNG ERIMMERUNG). Czy mogę pozostawić 2 wezwanie bez odpowiedzi bez konsekwencji? Czy też muszę odesłać z zaznaczeniem rubryki, że nie zgadzam sie na podanie danych kierowcy? Czy przepisy się zmieniły?
Emigrantka-w-UK jest off-line  
19-01-2018, 08:23  
mrballbreaker
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

A czy w analogicznej sytuacji, właściciela samochodu (również mamę ) mogą czekać jakieś nieprzyjemności podczas kontroli dokumentów tożsamości przez policję (nie mamy już tego auta) albo np. na lotnisku?

Dodam że nie doręczono żadnego mandatu, jedynie wezwanie do wskazania kierującego, zwykłym listem. W wezwaniu tym nie pisze nic o tym że w przypadku odmowy zeznań przeciw krewnym właściciel bierze karę na siebie, jedynie że 'w przypadku kontroli drogowej policja ma prawo wystawić/sprawdzić 'dziennik pokładowy', który będzie kontrolować w celu ustalenia sprawcy wykroczenia'.

HELP
mrballbreaker jest off-line  
26-01-2018, 20:21  
kedat1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Witam ,
Dostałam podobne pismo z Niemiec wzywające do podania danych kierowcy, lecz w jezyku niemieckim. Czy na takie pismo mam obowiązek odpowiedzieć.

z góry dziękuje za pomoc
kedat1 jest off-line  
09-04-2018, 10:49  
Kier88
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Witam,

mam taki temat. Mój dobry znajomy stary znajomy niemiec jechał swoim autem ciężarowym z przyczepą na niemieckich rejestracjach i dostał zdjęcie z fotoradaru. Niestety nie może przyjąć go na siebie bo ma już trochę punktów karnych. Dogadaliśmy się między sobą, że poda mnie polaka jako kierującego pojazdem, bo ja jako obcokrajowiec dostanę tylko karę pieniężną bez punktów. Już kilka razy robiliśmy taki manewr i zawsze się udawało. Mandat przychodził do mnie on przelewał mi pieniądze, ja płaciłem za ten mandat, sprawa zamknięta. Tylko ostatni raz robiliśmy to chyba trzy lata temu. Czy ktoś orientuję się czy w między czasie nie powstał czasem jakiś zintegrowany system przekazywania sobie informacji, czy niemieckie służby są wstanie zweryfikować czy faktycznie ja prowadziłem auto. Drugą kwestia jest taka, że w poprzednich latach gdy stosowaliśmy ten sposób zawsze moje uprawnienia pokrywały się z uprawnieniami jakie są potrzebne do prowadzenia auta którym zostało popełnione wykroczenie. Teraz on wykroczenie spowodował ciągnikiem siodłowym z naczepą (C+E) a ja prawo jazdy mam tylko na kategorię C. Czy ktoś orientuję się jak niemieckie służby podchodzą do tego, czy mają możliwość weryfikacji moich uprawnień i to robią, czy po prostu mając podanego sprawce nakładają mandat i już. Jakie mogą być konsekwencje tego, że dopatrzą się, że nie miałem uprawnień do jazdy takim autem (zawsze mogę poszukać mu kierowce polaka z kat. C+E). Jeśli ktoś posiada wiedzę jak oni podchodzą do weryfikacji zgłoszonego sprawcy, będę bardzo wdzięczny za podzielenie się nią.

Z góry dziękuje za pomoc
Kier88 jest off-line  
10-04-2018, 15:49  
Eikon2
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Niemieckie młyny administracyjne mielą wolno ale skutecznie. To nie jest forum, dla odpowiedzi na tego rodzaju nieetyczne pytania.


OTE=Kier88;4101175]Witam,

mam taki temat. Mój dobry znajomy stary znajomy niemiec jechał swoim autem ciężarowym z przyczepą na niemieckich rejestracjach i dostał zdjęcie z fotoradaru. Niestety nie może przyjąć go na siebie bo ma już trochę punktów karnych. Dogadaliśmy się między sobą, że poda mnie polaka jako kierującego pojazdem, bo ja jako obcokrajowiec dostanę tylko karę pieniężną bez punktów. Już kilka razy robiliśmy taki manewr i zawsze się udawało. Mandat przychodził do mnie on przelewał mi pieniądze, ja płaciłem za ten mandat, sprawa zamknięta. Tylko ostatni raz robiliśmy to chyba trzy lata temu. Czy ktoś orientuję się czy w między czasie nie powstał czasem jakiś zintegrowany system przekazywania sobie informacji, czy niemieckie służby są wstanie zweryfikować czy faktycznie ja prowadziłem auto. Drugą kwestia jest taka, że w poprzednich latach gdy stosowaliśmy ten sposób zawsze moje uprawnienia pokrywały się z uprawnieniami jakie są potrzebne do prowadzenia auta którym zostało popełnione wykroczenie. Teraz on wykroczenie spowodował ciągnikiem siodłowym z naczepą (C+E) a ja prawo jazdy mam tylko na kategorię C. Czy ktoś orientuję się jak niemieckie służby podchodzą do tego, czy mają możliwość weryfikacji moich uprawnień i to robią, czy po prostu mając podanego sprawce nakładają mandat i już. Jakie mogą być konsekwencje tego, że dopatrzą się, że nie miałem uprawnień do jazdy takim autem (zawsze mogę poszukać mu kierowce polaka z kat. C+E). Jeśli ktoś posiada wiedzę jak oni podchodzą do weryfikacji zgłoszonego sprawcy, będę bardzo wdzięczny za podzielenie się nią.

Z góry dziękuje za pomoc[/QUOTE]
Eikon2 jest off-line  
16-07-2018, 00:06  
Fadrian1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Witajcie, czytalem wasze forum, ale nie znalazlem nic dla siebie, wiec pisze..proszac kogos o odp. Przekroczylem predkosc, auto na zone jest, dostala list z moim zdjeciem z pytaniem kto prowadzil. Mieszkamy w Niemczech i auto na niemieckich blachach, ale prawko mam z Wielkiej Brytanii, czy musimy je odeslac? Latamy do Polski co miesiac i tam bierzemy auto z wypozyczalni, wiec zawsze prawko mi potrzebne :/ i dokad sie odsyla to prawko i kiedy je odeslą?? czy to bedzie rowny miesiac jak dostane je z powrotem? Poza tym czy dopisuja tez te punkty do prawka jesli prawko jest z UK? Czy DVLA wtedy w UK dopisze mi te punkty do prawka? Bede wdzieczny za odp od kogos kto ma info na ten temat.
Fadrian1 jest off-line  
18-08-2018, 13:39  
Krisu767
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam Moje pytanie Czy ktos w UK byl scigany za ten mandat z Niemieckich autostrad ? Oczywiscie nie odpisujac na list . Dziekuje za odpowiedzi
Krisu767 jest off-line  
21-08-2018, 10:41  
asesor
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Zdjecie z fotoradaru/wezwanie do wskazania kierowcy pojazdu!!

Dzień dobry!!! Mam podobną sytuację, tylko odwrotną. Dostałam dzisiaj fotografię syna, który jechał w Polsce autem zarejestrowanym na moje nazwisko z przekroczeniem prędkości. Chcą wskazania kierowcy. Mój syn był w Polsce na urlopie, a pracuje w Norwegii. Co mam w tej sytuacji zrobić. Czy muszę podać jego dane? Czy nie odpowiadać na pismo?
asesor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wezwanie od straży miejskiej do wskazania uzytkownika pojazdu (odpowiedzi: 4) Witam. To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Kilka dni temu dostałem wezwanie od Straży Miejskiej z Warszawy do wskazania użytkownika...
§ wezwanie do wskazania użytkownika pojazdu (odpowiedzi: 4) Witam Otrzymałem wezwanie ze straży miejskiej do wskazania użytkownika pojazdu i nie jest to totolotek :(. Wykroczenie było popełnione 16.09.2014r....
§ wezwanie ITD do wskazania kierowcy (odpowiedzi: 5) witam wiem ze na forum temat był poruszany nie raz, ale mam pytanie do kogoś kto zna dobrze przepisy prawne . otóż w dniu wczorajszym dostałem od...
§ viaTOLL - urządzenie z innego pojazdu + wezwanie do wskazania kierowcy (odpowiedzi: 1) Witam Mam problem z dość nietypową sprawą... W dniu dzisiejszym tj. 27.02.2014 otrzymałem pismo z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o...
§ wezwanie do wskazania kierującego pojazdem bez zdjęcia z fotoradaru b (odpowiedzi: 3) Witam Przed chwilą dostałem wezwanie właściciela pojazdu do wskazania kierującego pojazdem lub użytkownika pojazdu, jednak w kopercie nie było...
§ Wezwanie do wskazania informacji o użytkowniku pojazdu od SM (odpowiedzi: 2) Witam, Potrzebuje kilku informacji prawnych. Otóż zostałem bardzo zaskoczony przez Straż Miejską która po upływie 5 miesięcy od wykroczenia (o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:41.