Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku? - Forum Prawne

 

Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Witam. Jestem tu nowa. Poczytalam troche ,ale nie zauwazylam podobnego wątku. Otoz w grudniu 2020 zmarl moj ojczym. Czyli mąz mojej Matki. Nigdy mnie nie adoptowal.(swoich dzieci nie posiadal). Ale zylismy przez dlugie lata w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
30-03-2021, 23:23  
Basiata
Początkujący
 
Basiata na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Witam.
Jestem tu nowa. Poczytalam troche ,ale nie zauwazylam podobnego wątku. Otoz w grudniu 2020 zmarl moj ojczym. Czyli mąz mojej Matki. Nigdy mnie nie adoptowal.(swoich dzieci nie posiadal). Ale zylismy przez dlugie lata w zgodzie jak najbliższa, kochająca sie rodzina. Mama zmarla w 2019 i zapisala swoj majatek mojej siostrze, Ojczym natomiast zapisal swoj spadek na mnie. Oboje spisali testament notarialny, kazdy oddzielnie(10 lat temu) i podzielili go w ten sposob, ze czesc Mamy na siostre , a Ojczyma czesc na mnie. W mase spadkowa wchodzi malutkie mieszkanie spodzielczo-wlasnosciowe, ktore zapisane bylo na nich oboje.. Chce zapytac, czy rodzenstwo Ojczyma ma prawo do spadku po Ojczymie i do zachowku? Z rodzenstwa Ojczyma zyje jeszcze 3 osoby, natomiast 4 juz zmarły. Czy sąd powinien honorowac wole zmarlego, ktora zapisal w testamencie przed urzednikiem panstwowym? ?? bo Jego rodzina upomina sie o spadek.. smiechu warte. Bo nigdy nie utrzymywali z nami zadnych kontaktow, Podczas ich choroby tylko my z siostra opiekowałysmy sie rodzicami, do konca ich dni. Jak to wyglada w swietle przepisow prawa?
Basiata jest off-line  
31-03-2021, 07:34  
ABY
Stały bywalec
 
Posty: 1.007
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Rodzeństwu zmarłego nie przysługuje roszczenie o zachowek.
ABY jest off-line  
31-03-2021, 18:46  
Basiata
Początkujący
 
Basiata na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Dziekuje. Tak myslalam, bo wyczytalam gdzies, ze zgodnie z art. 991 par. 1 KC prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Rodzeństwu zachowek nie przysługuje.

Złozyląm( jestem w trakcie) w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku po moim ojczymie. Bylam w sądzie, zeby sie dowiedziec jakie dokumenty nalezy zlozyc? Dowiedzialam sie, ze musze poszukac wszystkich czlonkow jego rodziny(rodzenstwo zyjace i zstępnych po rodzenstwie niezyjącym) . Podac wszystkie dane tych osob. Bo beda uczestnikami sprawy. Podczas, gdy nigdy nie utrzymywalismy zadnych kontaktow. Rodzenstwo i rodzice Ojczyma mieli mu za zle, ze zwiazal sie z kobieta z dziecmi i skreslili go ze swojego zycia. Nie rozumiem dlaczego mam teraz szukac obcych ludzi, o ktorych nic nie wiem ? I dzielic sie majatkiem ? ktory zapisal na mnie w testamencie notarialnym . Nic z tego nie rozumiem. Moze ktos mi odpowie czy rodzenstwo mojego Ojczyma jest jego spadkobiercami ustawowymi??
Basiata jest off-line  
31-03-2021, 21:38  
ABY
Stały bywalec
 
Posty: 1.007
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Jeżeli oprócz mieszkania ojczym posiadał jakiś inny majątek , którego ci nie zapisał w testamencie to prawo do tego majatku ma jego rodzenstwo i dzieci rodzenstwa które juz nie żyje.Jezeli spadkiem po ojczymie byo tylko mieszkanie to jego spadkobiercy ustawowi nic po nim nie dziedziczą i nie mają prawa do zachowku .
ABY jest off-line  
31-03-2021, 21:49  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.164
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Cytat:
Napisał/a Basiata Zobacz post
... Czyli mąz mojej Matki. Nigdy mnie nie adoptowal. ...
Nie jesteś ustawowym spadkobiercą. Zapoznaj się z poradnikiem PORADNIK spadkobiercy/spadkodawcy --> PRZECZYTAJ! aby wiedzieć kto będzie dziedziczył, nie po Twoim ojczymie bo nim prawnie nie został, a jak dobrze zauważyłaś, po mężu Twojej matki.
LeszsekS jest off-line  
31-03-2021, 22:06  
Basiata
Początkujący
 
Basiata na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

No tak, nie adoptowal mnie, ale wychowal. Byl najukochanszym ojcem pod sloncem. Traktowal mnie z siostra jak corki rodzone. To znaczy, ze testament notarialny z zapisem jego woli nic nie znaczy??? to wszystko jest takie trudne
Basiata jest off-line  
31-03-2021, 22:11  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.164
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Ok, testament umkną mi. Mea culpa . W sumie odpowiedź padła w poście #4 .
LeszsekS jest off-line  
31-03-2021, 22:36  
Basiata
Początkujący
 
Basiata na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Dzieki.. Tak, tylko mieszkanie. Innego majatku nie posiadal. Czyli sąd wiedzac, ze rodzenstwo nie dziedziczy(ze wzgledu na zapis notarialny) , kaze mi przygotowac mase dokumentow i dal mi na to 3 tygodnie czasu ..na odszukanie kilkunastu ludzi, rozproszonych po swiecie...a ja nawet zadnego punktu zaczepienia nie mam, zeby ich odnalezc... czy ja moge sie na jakis paragraf powolac, pisząc do sądu zapytanie dlaczego taka jest procedura, a nie inna?
Basiata jest off-line  
01-04-2021, 09:58  
ABY
Stały bywalec
 
Posty: 1.007
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Jezeli znasz dane któregokolwiek ze spadkobierców ustawowych podaj te dane do sadu .
Jednoczesnie w tym samym piśmie napisz ,ze nie znasz pozostałych danych spadkobierców i na podstawie art 627kpc złóż wniosek o wezwanie potencjalnych spadkobierców ustawowych przez ołoszenie
We wniosku podaj dane zmarłego ojczyma to jest jego imię nazwisko zawód ostatnie miejsce zamieszkania datę śmierci i majątek po nim pozostały czyli mieszkanie.
Możesz spróbowac nawiązać kontakt z którymkolwiek ze spadkobierców ojczyma i wspomnieć że chodzi o spadek po nim i potrzebujesz dane pozostałych spadkobierców.Mie musisz im mówić ,spadek im nie przysługuje ani tez zachowek ,dowiedzą się o tym na rozprawie.Jeżeli podasz dane chociaż jednego spadkobiercy to już sprawa może ruszyć W tedy zawnioskuj aby sąd zobowiązał tego znanego spadkobierce do wskazania pozostałych spadkobierców ustawowych.Jezeli z ogłoszenia sądowego nie zgłoszą sie spadkobiercy ustawowi to po upywie 6 miesiecy sąd prawdopodobnie przyzna ci spadek na podstawie testamentu.
ABY jest off-line  
01-04-2021, 13:47  
Basiata
Początkujący
 
Basiata na Forum Prawnym
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy rodzenstwo ojczyma dziedziczy i czy jest upowaznione do zachowku?

Jestem bardzo wdzieczna za wyczerpujące odpowiedzi.. rozjasnilo mi to w glowie. Zabieram sie za szukanie spadkobiercow wielkie dziekuje (Y)
Basiata jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Żona nie dziedziczy prawa do zachowku przysługującego mężowi po jego zmarłym ojcu (odpowiedzi: 2) Żona nie dziedziczy prawa do zachowku przysługującego mężowi po jego zmarłym ojcu ?? Moja rodzina ostatnio ma serio dużego pecha.Nasz tato zmarł ...
§ Eksmisja ojczyma - czy jest szansa? (odpowiedzi: 3) Witam, na wstępie proszę o przeniesienie tematu, jeśli znajduje się w nieodpowiednim dziale. Historia związana z moim pytaniem będzie długa, ale mam...
§ dojazd do działki jest na ojczyma nieżyjącego (odpowiedzi: 1) Mój ojczym nie zostawił testamentu, gospodarstwo mama przepisała na siebie a dojazd do domu został nadal na Wojciecha (ojczyma).Co mogę zrobić żeby...
§ Corka jest gnebiona psychicznie przez ojczyma (odpowiedzi: 3) Witam,jestem po rozwodzie z zona juz ok.12 lat,mamy corke ktora zostala w przy matce,dziewczyna ma juz 21 lat.Dwa lata temu byla zona poznala faceta...
§ czy córka mojego ojczyma dziedziczy spadek? (odpowiedzi: 11) Moja mama wyszła za mąż, po dwóch latach zmarła, jakiś czas po niej zmarł jej mąż. Ja teraz przeprowadzam postępowanie spadkowe, po swojej babci,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:54.