Mandat za niezastosowanie się do znaku D-18

  • Autor wątku Autor wątku Smyczel159
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
S

Smyczel159

Nowy użytkownik
Dołączył
11.2016
Odpowiedzi
7
Witam,

W tym tygodniu po wejściu do samochodu zauważyłem, że za szybą znajduje się wezwanie na komendę policji w celu złożenia wyjaśnień.

Na miejscu powiedziano mi, że zaparkowałem pojazd na miejscu do tego nieprzeznaczonym. W pouczeniu widniało "niezastosowanie się do znaku D-18 art.92 KW". Zaproponowano mi mandat 100zł + 1 pkt karny.

Mandatu nie przyjąłem, gdyż wydawało mi się, że miejsce to nie było dobrze oznakowane.

Taki znak widnieje w miejscu, w którym zaparkowałem:
https://s22.postimg.org/behv21q35/20161123_103532.jpg

Na komendzie powiedziano mi, że takie oznakowanie oznacza, że miejsce parkingowe jest przeznaczone wyłącznie dla pracowników policji i nie miałem prawa tam stanąć.

Dodam, ze za znakiem znajduje się również kilka kopert (p-20), jednak są to koperty puste, nieposiadające żadnego wewnętrznego oznaczenia, dla kogo są zarezerwowane.

Po wróceniu do domu znalazłem takie informacje odnośnie znaku D-18:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2002 r.
w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

...

§ 52. 1. Znak D-18 "parking" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów (zespołów
pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych; umieszczona pod znakiem tabliczka T-23e oznacza, że
na parkingu jest dopuszczony także postój przyczep kempingowych.
2. Umieszczona pod znakiem D-18 tabliczka T-30 wskazuje sposób ustawienia pojazdu względem
krawędzi jezdni oznaczonej na tabliczce barwą szarą oraz że miejsce jest przeznaczone dla pojazdów
samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t.
3. Umieszczona pod znakiem D-18 tabliczka T-3a wskazuje koniec miejsca przeznaczonego na
postój.

Umieszczona pod znakiem D-18 lub D-18b tabliczka T-29 informuje o miejscu przeznaczonym dla
pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla
kierującego pojazdem przewożącego taką osobę.

Wg mnie, tabliczka "policja" nie zalicza się do żadnego znaku, który może zostać umieszczony pod znakiem D-18.

Wydaje mi się, że w takiej sytuacji powinien zostać użyty znak D-18a.

Co ciekawe, przy tym samym posterunku policji (od drugiej strony ulicy} widnieje taki znak:

https://s22.postimg.org/z47aqqogh/20161123_103433.jpg

W tym przypadku wszystko wydaje się klarowne i jasne jest dla kogo są te miejsca.

Sprawa trafiła do sądu, załączono moje zeznanie, które zawierało podobne informacje, które przedstawiłem powyżej.

Czy istnieje jakaś podstawa prawna, która potwierdzałaby zarzuty policji? Czy sąd może zinterpretować tę sytuację na mają niekorzyść?


Przy okazji chciałbym poruszyć jeszcze jeden przypadek:
https://s22.postimg.org/ld2toizip/20161123_103620.jpg

Czy to nie jest przypadkiem podobna sytuacja? Czy miejsce to jest prawidłowo oznakowane i rzeczywiście (jak sugeruje to napis "Policja") jest przeznaczone tylko dla funkcjonariuszy tejże instytucji?

Pozdrawiam
 
Moim zdaniem sprawę masz wygraną. Taka tabliczka pod D-18 nie jest stypizowana w rozporządzeniu.
 
Dostałem informacje, że przyszedł do mnie list polecony z sądu (20.01). Fizycznie będę mógł go odebrać dopiero 28.01. Jeśli mimo wszystko "wyrok?" nie będzie dla mnie korzystny, zdążę się jeszcze od niego odwołać?
 
Jak awizowane, to termin licz od dnia odbioru.
 
Awizowane. W takim razie śpię nieco spokojniej, dzięki za odpowiedź.
 
Tak jak myślałem, wyrok negatywny. Łącznie 180zł do zapłaty. Oczywiście zamierzam zgłosić sprzeciw. Kilka pytań:

1.Znalazłem informacje, że sprzeciwu nie trzeba argumentować, czy ewentualne uargumentowanie może na coś wpłynąć?
2.Na Komendzie Policji złożyłem wyjaśnienia na piśmie(w momencie nieprzyjęcia mandatu) dlaczego nie czuję się winny. Miało to zostać wysłane do sądu. W wyroku nakazowym był załączony jedynie wniosek o ukaranie wystawiony przez Policję. Czy to normalne?
3. Rozumiem, że po zgłoszeniu sprzeciwu następna korespondencja będzie dotyczyła terminu rozprawy? Czy będę mógł już wtedy dołączyć materiał dowodowy (zdjęcia), czy sędzia może uznać, że nie jest to konieczne?
 
1. Nie argumentować będziesz na normalnej rozprawie.
3. Może, ale jeśli zdjęcia mają związek ze sprawą to Sąd je dołączy.
 
Powrót
Góra