24-10-2014, 17:07
|
| Stały bywalec | Bon na zasiedlenie zasady?
Znalazłem potencjalnego pracodawcę do którego dojazd środkami transportu zbiorowego zajmuje co najmniej ok. 1 h 45 min (autobus PKS + transport miejski), licząc drogę powrotną razem to ponad 3h. Własnego auta nie posiadam. Chciałbym w takim razie wynająć pokój, ewentualnie mieszkanie. 1. Czy musiałbym przedstawić dokument mówiący o zawarciu umowy wynajmu pokoju, mieszkania?
Czytam różne komunikaty na ten temat na stronach PUP i nie nic na ten temat. Cytat:
Osoba bezrobotna po otrzymaniu bonu jest obowiązana w terminie:
1. do 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie dostarczyć dopowiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku, o którym mowa w lit. b;
2. do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku, o którym mowa w lit. b;
3. do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.
Wyżej wymienione dokumenty i oświadczenia mogą być przekazywane w szczególności za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu przepisów o prawie pocztowym lub w postaci elektronicznej na elektroniczną skrzynkę podawczą właściwego urzędu pracy.
W przypadku niewywiązania się z obowiązków związanych z przyznaniem bonu, o których mowa w:
· pkt 1 i 2 – kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi w całości w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Urzędu;
· pkt 3 – kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostawania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Urzędu.
| |
| |
08-12-2014, 18:44
|
| Początkujący | RE: Bon na zasiedlenie zasady? |
| |
18-04-2015, 14:42
|
| Użytkownik | RE: Bon na zasiedlenie zasady?
Jak udowodnić, że transport wynosi co najmniej 3 godz.?
W moim przypadku wygląda to tak:
4:45 wyjście z domu
4:55 autobus
5:30 pociąg
6:15 wysiadam, do miejsca docieram o 6:25
Powrót wygląda podobnie.
|
| |
18-04-2015, 18:43
|
| Praktyk | RE: Bon na zasiedlenie zasady?
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przy przyznawaniu bonu na zasiedlenie jedynym dowodem zaświadczającym, że czas dojazdu do miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie, co najmniej 3 godziny dziennie jest poświadczenie tego faktu przez bezrobotnego w formie oświadczenia. Oczywiście jeśli bezrobotny skłamie, to ryzykuje zwrot wypłaconych mu środków, ale to jest już jego odpowiedzialność.
Czy Twój PUP wymaga udowodnienia dojazdu w inny sposób?
|
| |
18-04-2015, 22:30
|
| Użytkownik | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Napisał/a Kosssz co najmniej 3 godziny dziennie jest poświadczenie tego faktu przez bezrobotnego w formie oświadczenia. Oczywiście jeśli bezrobotny skłamie |
W moim przypadku wychodzi ponad 3 godziny, jak doliczymy dojście na przystanek oraz stacje, z czasem przesiadki z autobusu na autobus. Cytat:
Napisał/a Kosssz Czy Twój PUP wymaga udowodnienia dojazdu w inny sposób? |
Jeszcze nie byłem, dopiero planuje się wybrać i dowiedzieć dokładnie.
|
| |
20-04-2015, 20:05
|
| Stały bywalec | RE: Bon na zasiedlenie zasady?
No niestety u mnie PUP liczy tylko dojazd środkiem komunikacji (pociąg, pks) nie obchodzi ich to o której dany środek odjeżdża tylko ile trwa podróż z miejsca zamieszkania do miasta w którym podjęło się pracę. U mnie to PUP kontaktuje się w sprawie trwania czasu dojazdu do pracy, później dopiero przyznaje błąd.
Jak dla mnie to farsa bo trzeba dojechać do pracy na określoną godzinę czyli trzeba wybrać wcześniejszy pociąg/autobus no i trzeba dojść na przystanek, odczekać swoje. Później ewentualnie trzeba komunikacją miejską dojechać.
Podam przykład jak to u mnie wygląda:
dojście na przystanek 10 min > podróż autobusem ok. 60 min. > dotarcie do miejsca pracy ok. 10-15 min. i w pracy byłbym 30-40 min. przed rozpoczęciem
PUP liczy tylko podróż autobusem czyli 2x 60 czyli 120. PKS informował ich także, że są opóźnienia (nie codziennie ale takie się zdarzają).
Jak dla mnie ten bon w praktyce nie ma prawa działać no chyba, że ktoś dojeżdża z Warszawy do Poznania ale to jest absurdem bo urzędnik powie: to w Warszawie nie ma pracy?
Druga sprawa jest taka, że trzeba mieć umowę od pracodawcy na min 6 miesięcy. Nie spotkałem jeszcze pracodawcy który w ciemno podpiszę umowę na min. 6 miesięcy. Zawsze jest okres próbny 1 do 3 miesięcy, po miesiącu może mi podziękować a ja wtedy muszę bon zwracać.
|
| |
06-05-2015, 20:18
|
| Początkujący | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Druga sprawa jest taka, że trzeba mieć umowę od pracodawcy na min 6 miesięcy. Nie spotkałem jeszcze pracodawcy który w ciemno podpiszę umowę na min. 6 miesięcy. Zawsze jest okres próbny 1 do 3 miesięcy, po miesiącu może mi podziękować a ja wtedy muszę bon zwracać.
|
Proszę przeczytać
Cytat:
2. do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku, o którym mowa w lit. b;
|
Jeżeli się mylę proszę o poprawę.
Myślę że fragment "i od podjęcia nowego zatrudnienia" ukazuje że jeden pracodawca nie musi zapewniać zatrudnienia na 6 miesięcy, tylko może być kilku ale trzeba utrzymać tą zasadę 7 dni.
|
| |
06-05-2015, 21:01
|
| Praktyk | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Napisał/a labuz Myślę że fragment "i od podjęcia nowego zatrudnienia" ukazuje że jeden pracodawca nie musi zapewniać zatrudnienia na 6 miesięcy, tylko może być kilku ale trzeba utrzymać tą zasadę 7 dni. |
Tak, ale poprzez utratę pracy należy tutaj rozumieć rozwiązanie umowy. PUP ma prawo wymagać na wstępie umowy od razu na całe 6 miesięcy, natomiast co się zadzieje w trakcie (np. pracodawca umowę wypowie) nikt nie jest w stanie przewidzieć, dlatego dopuszczalne jest zatrudnienie przez te 6 miesięcy u różnych pracodawców w przypadku rozwiązania pierwotnie zawartej umowy przed upływem 6 miesięcy.
|
| |
08-05-2015, 10:19
|
| Stały bywalec | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Napisał/a Kosssz dlatego dopuszczalne jest zatrudnienie przez te 6 miesięcy u różnych pracodawców w przypadku rozwiązania pierwotnie zawartej umowy przed upływem 6 miesięcy. |
i tutaj dochodzimy do kolejnego absurdu bo może być tak, że można mieć 6 pracodawców z zachowaniem ciągłości stosunku pracy, jedna umowa kończy się np. 25 maja a kolejna musi się zacząć 26 maja, dzień przerwy i już PUP ma podstawę aby żądać zwrotu bonu
|
| |
08-05-2015, 19:29
|
| Praktyk | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Napisał/a Kenny97 i tutaj dochodzimy do kolejnego absurdu bo może być tak, że można mieć 6 pracodawców z zachowaniem ciągłości stosunku pracy, jedna umowa kończy się np. 25 maja a kolejna musi się zacząć 26 maja, dzień przerwy i już PUP ma podstawę aby żądać zwrotu bonu |
Mylisz się. Zgodnie z art. 66n ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy "Bezrobotny, który otrzymał bon na zasiedlenie, jest obowiązany w terminie (...) do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy". Oznacza, to, że bezrobotny może mieć przerwy w pracy (o ile do 7 dni fakt jej utraty zgłosi do PUP), ale suma przerw w pracy nie może być dłuższa niż 2 miesiące w okresie 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu.
Poza tym ubiegając się o bon trzeba z głową podejść do sprawy, a nie tylko brać bo dają.
Tworząc ten rodzaj instrumentu zamiarem ustawodawcy było ułatwienie młodemu bezrobotnemu (do 30 r.ż) podjęcie pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania. Pomoc ta została nazwana bonem na zasiedlenie, ponieważ środki przyznawane są w celu umożliwienia bezrobotnemu opłacenia np. czynszu i innych opłat w nowym miejscu zamieszkania czy też biletów/paliwa w związku z dojazdem do pracy.
Pomoc finansowa nie oznacza jednak, że środki publiczne mają być rozdawane bezzasadnie. Zasady zostały jasno ustalone: my (PUP) Ci dajemy pieniądze (podkreślam, że nie trzeba składać w PUP żadnego rozliczenia związanego z ich wydatkowaniem), a Ty przez pół roku utrzymasz pracę. Przypominam, że ustawodawca nie narzuca pracy tylko u jednego pracodawcy, ale daje możliwość zmiany pracy. Czy to jest absurd?
Nierozsądnym jest ubieganie się o bon na zasiedlenie, czy wręcz podpisanie umowy bez wcześniejszego rozeznania rynku pracy w nowej miejscowości i możliwości znalezienia tam pracy. Wiadomo, każdemu może powinąć się noga: straci pracę i nie znajdzie drugiej... dlatego w takim przypadku zwrot następuje w kwocie proporcjonalnej. Czy to też kolejny absurd?
Przecież wydatki związane z zamieszkaniem w nowym miejscu czy dojazdem do pracy opłaca się w określonych cyklach czasu... z reguły miesięcznych. Umożliwia to zabezpieczenie (odłożenie) części środków na wypadek konieczności proporcjonalnego ich zwrotu w przypadku utraty pracy.
Podsumowując, obawiać się zwrotu wypłaconych środków w ramach bonu na zasiedlenie mogą jedynie Ci, którzy wykorzystują te pieniądze niezgodnie z ich przeznaczeniem.
|
| |
20-06-2015, 12:09
|
| Stały bywalec | RE: Bon na zasiedlenie zasady?
Mam wniosek mojego PUP i jako załącznik trzeba dać oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia oraz Cytat:
Dokumenty potwierdzające ewentualne koszty, które zostaną poniesione po zmianie miejsca zamieszkania (np. umowa przedwstępna wynajmu lokalu, oświadczenie wynajmującego).
|
czy bez tego dokumentu wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie? no i czy każdy PUP może ustalić swoją kwotę bonu, w regulaminie mojego jest max 5000 PLN, co w przypadku kosztów np. paliwa a nie wynajmowania mieszkania/pokoju
ustawa wymaga tylko:
- podjęcie pracy/działalności gospodarczej/innej pracy zarobkowej
- minimum krajowe brutto plus składki społeczne
- co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia
- odległość 80 km w jedną stronę lub w obie strony komunikacją 3 godziny minimum podróży
i jeszcze jedno ile trwa rozpatrywanie takiego wniosku bo pracodawca nie będzie czekał miesiąc bo jak rozpatrzą negatywnie to co wtedy? nie mam i pracy i bonu i kto ponosi wtedy konsekwencje takich działań?
|
| |
20-06-2015, 15:10
|
| Praktyk | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Napisał/a Kenny97 czy bez tego dokumentu wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie? |
Sam piszesz, że trzeba, więc skoro go nie będzie, to istnieje duże prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku. Cytat:
Napisał/a Kenny97 czy każdy PUP może ustalić swoją kwotę bonu, w regulaminie mojego jest max 5000 PLN, co w przypadku kosztów np. paliwa a nie wynajmowania mieszkania/pokoju |
Może, to umowa ze starostą określa wartość bonu, więc skoro dany PUP ustala próg np. 5000 zł, to można po prostu takiej umowy nie podpisać. Zgodnie z art. 66n ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy "Środki Funduszu Pracy przyznane w ramach bonu na zasiedlenie, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę (...)". Cytat:
Napisał/a Kenny97 ile trwa rozpatrywanie takiego wniosku bo pracodawca nie będzie czekał miesiąc bo jak rozpatrzą negatywnie to co wtedy? |
Do 30 dni. Cytat:
Napisał/a Kenny97 nie mam i pracy i bonu i kto ponosi wtedy konsekwencje takich działań? |
Nikt. Skoro obawiasz się, że pracodawca nie będzie chciał czekać, to podejmuj pracę nie oglądając się na bon. Przyznanie bonu na zasiedlenie to możliwość, a nie bezwzględne prawo każdego wyjeżdżającego za pracą bezrobotnego.
Jak już napisałam wyżej ubiegając się o bon trzeba z głową podejść do sprawy, a nie tylko brać bo dają. Skoro już teraz masz pracodawcę, który jest skłonny Cię zatrudnić i nie chce czekać, to podejmuj pracę.
|
| |
20-06-2015, 17:14
|
| Stały bywalec | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Napisał/a Kosssz Nikt. Skoro obawiasz się, że pracodawca nie będzie chciał czekać, to podejmuj pracę nie oglądając się na bon. Przyznanie bonu na zasiedlenie to możliwość, a nie bezwzględne prawo każdego wyjeżdżającego za pracą bezrobotnego.
Jak już napisałam wyżej ubiegając się o bon trzeba z głową podejść do sprawy, a nie tylko brać bo dają. Skoro już teraz masz pracodawcę, który jest skłonny Cię zatrudnić i nie chce czekać, to podejmuj pracę. |
spełniam warunki tego bonu ale nie rozumiem, że idąc w głąb jest coraz więcej kłód pod nogi (umowa najmu, obniżenie bonu bo tak się PUP podoba)
i nie chodzi mi tutaj o wyłudzanie czy pomoc na siłę, jestem osobą długotrwale bezrobotną a przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy opiekowałem się niepełnosprawnych członkiem rodziny, gdy chce wrócić na rynek pracy dowiaduję się, że ustawodawca ma mnie gdzieś
oczywiście, że kalkuluję podjęcie pracy z bonem, sam pokój z opłatami to koszt 600-700 zł miesięcznie przy najniższym wynagrodzeniu taki bon to dodatkowa pomoc ale nie podobają mi się kłody rzucane pod nogi, mam pracodawcę 250 km od miejsca zamieszkania to muszę wracać do swojego PUP okazywać umowę najmu (oczywiście pocztą tego wysłać nie mogę)
|
| |
20-06-2015, 17:24
|
| Praktyk | RE: Bon na zasiedlenie zasady? Cytat:
Napisał/a Kenny97 spełniam warunki tego bonu ale nie rozumiem, że idąc w głąb jest coraz więcej kłód pod nogi (umowa najmu, obniżenie bonu bo tak się PUP podoba) |
Nie bo się podoba, tylko widocznie na tyle tylko pozwalają środki finansowe, które otrzymał PUP na ten cel.
Spełnianie warunków nie oznacza, że urzędnicy wszystko teraz rzucą, "przeskoczą" w kolejce inne złożone przed Twoim wnioski bezrobotnych (także spełniających warunki) o przyznanie bonu na zasiedlenie, aby w ciągu np. 1 dnia przeanalizować Twój wniosek, rozparzyć go, podpisać umowę i wypłacić Ci pieniądze.
Chcę Ci uświadomić, że pewne procedury muszą chwilę potrwać i nie wynika to z opieszałości. PUP owszem ma wspierać bezrobotnych w dążeniu do podjęcia pracy, ale jest także jednostką sektora finansów publicznych i ma obowiązek jednocześnie dbać o celowość i zasadność wydatkowania środków publicznych pod rygorem zastosowania odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, więc nie będzie rozdawać kwoty 5 tys. w tempie ekspresowym i "na ładne oczy". PUP to nie chwilówka. Cytat:
Napisał/a Kenny97 muszę wracać do swojego PUP okazywać umowę najmu (oczywiście pocztą tego wysłać nie mogę) |
Nieprawda, wcale nie musisz wracać. Możesz przesłać wymagane dokumenty przez elektroniczną skrzynkę podawczą (epuap) Twojego PUP - o taką możliwość zadbał właśnie ustawodawca, aby osoba zmieniająca miejsce zamieszkania nie musiała "ganiać" z powrotem do PUP z każdym dokumentem. Wystarczy tylko założyć konto. Tutaj znajdziesz instrukcję jak to zrobić http://epuap.gov.pl/wps/wcm/connect/...df?MOD=AJPERES |
| |
20-06-2015, 19:56
|
| Stały bywalec | RE: Bon na zasiedlenie zasady?
No i jeszcze jedno pytanie, jeżeli pracodawca oświadczy, że mnie zatrudni i na następny dzień podpiszę z nim umowę to wtedy wniosek o bon będzie odrzucony? Dopiero po przyznaniu bonu można podpisać umowę?
|
| |  | |
Podobne wątki na Forum Prawnym | Wątek | § Bon na zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Pytanie jest takie jaki czas musi minąć po podpisaniu umowy o przyznanie bonu na zasiedlenie ,żeby pieniądze przelane zostały na konto ?
W umowie... | § bon na zasiedlenie zasady (odpowiedzi: 15) Witam, chcialbym sie dowiedziec na jakiej zasadzie po przyznaniu bonu weryfikowane jest to gdzie i na jakich zasadach pracuje. Czy wystarczy do tego... | § Bon na zasiedlenie a ciąża (odpowiedzi: 4) Witam!
Chciałabym się dowiedzieć jak wyglądałaby sytuacja, w której otrzymałam bon na zasiedlenie, nie przepracowałam 6ciu miesięcy (za które muszę... | § Bon o zasiedlenie (odpowiedzi: 9) Witam,
Mój powiatowy urząd pracy przyznał mi pieniadze za to, ze podjęłam prace w innym mieście. Jednym z wymogów które musiałam spełnić było: ... | § Zasiedlenie (odpowiedzi: 3) Witam
Mój przypadek jest raczej skomplikowany.
Moja mam kupiła dom w 1984 roku a niestety w 1988 zmarła :(.
W 1991 odbyła się sprawa w sądzie o... | § zasiedlenie (odpowiedzi: 1) Ma pytanie odnosnie takiej sytuacji. Moja babcia mieszka w kamienicy od 70 lat kamienice odziedziczyl syn wlascicieli i teraz nie chce juz pobierac... | | |