500+ cz. 2

  • Autor wątku Autor wątku madzia1314
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
vorten napisał:
A nie macierzyński?

I tak, dziecko wlicza się przy wyliczaniu dochodu.

Dokładnie macierzyński, przepraszam wprowadziłem w błąd.
Czyli dziecko się wlicza. Czy przy składaniu wniosku chcą tylko moje zarobki sprzed np 6 miesięcy, czy coś innego też się w to wlicza?
 
To zalezy kiedy rozpocząłes pracę. Co do zasady liczy sie dochod z pit za 2017 rok. Dochod zony bedzie utracony ale zasilek dla bezrobotnych bedzie dodany do dochodu
 
Witam
Dotychczas otrzymywałem 500+ na każde dziecko oraz rodzinne. Pracowałem na etacie. W styczniu urodziło mi sie trzecie dziecko. Również styczniu rozwiązałem umowę o prace i drugiego lutego rozpocząłem własną działalność płacąc podatek na zasadach ogólnych Zostałem poinformowane w urzędzie ze mój dochód będzie wyliczany tylko z miesiąca marca. Dodam ze prowadzę działalność handlowa wiec w lutym miałem dochód na minusie natomiast w marcu sprzedając ten towar mam dochód przekraczający 800zl na osobe. Gdzieś wyczytałem ze podstawa wyliczenie dochodu powinien byc miesiąc następny po pierwszym miesiącu uzyskanie przychody wiec wypadałby po marcu kwiecień.
Dziękuję za każdą odpowiedz
 
Momentem uzyskania dochodu (w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych) jest rozpoczęcie działalności gospodarczej. Skoro w lutym rozpoczęła Pani działalność, to słusznie został doliczony dochód za marzec.
Pojęcie "uzyskania dochodu" może być mylące, jeśli rozumie się je w znaczeniu słownikowym, a nie ustawowym.
 
W ustawie napisane jest "W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego. "

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 
A nieco wcześniej:
Ilekroć w ustawie jest mowa o uzyskaniu dochodu – oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej
Liczy się kolejny miesiąc po uzyskaniu (w sensie ustawowym, a nie potocznym), a nie osiągnięciu dochodu.
 
Ostatnia edycja:
Dzień dobry

W maju 2019 urodziła nam się córka. Mamy również dwa lata starszego syna z lutego 2017.

Czy jeśli zaczekam i złożę wniosek o świadczenie 500+ w lipcu po wejściu nowej ustawy to otrzymam świadczenie dla obydwu dzieci, przy czym dla córki z wyrównaniem od dnia jej narodzin?
 
nie, teraz złoż wniosek na syna a od lipca na córkę
 
Pamiętaj też, że nowy członek rodziny obniża średni dochód na osobę w rodzinie. Jeśli przy dzieleniu na 3 osoby nie łapaliście się na kryterium, to może po podzieleniu na 4 już wyjdzie (4*800=3200/msc) i będzie przysługiwać od maja na oboje dzieci - sprawdź.
 
Witam,

odwołałam się od decyzji GOPSu o nienależnie pobranym świadczeniu 500+ oraz wstrzymaniu wypłaty świadczenia. Po dwóch miesiącach po moim pisemnym ponaglenie otrzymałam decyzję od SKO o uchyleniu decyzji GOPSu i przekazaniu do ponownego rozpatrzenia. Krótko mówiąc, zarzucono GOPSowi niekompetencję i brak podstaw do wydania takiej decyzji. Zasugerowano przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Moje pytanie brzmi, ile GOPS ma czasu na przeprowadzenie tego wywiadu i wydanie kolejnej decyzji? Obawiam się, że sprawa będzie trwała wiecznie, a we wrześniu kończy mi się przyznane świadczenie. Boje się że pieniądze, które mi się należą po prostu przepadną.

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
 
Świadczenie 500+

Witam mam pytanie o świadczenie 500+ pracujemy za najniższą krajową ja na cały etat partnerka na 0.5 etatu.Od połowy czerwca partnerka ma pracować na cały etat. Czy w związku z tym straci świadczenie za czerwiec mamy 1 dziecko?
 
Wcześniejsza wypłata 500+

Witam mam takie pytanie ja w lipcu wyjeżdżam na wakacje czy jest mozliwosc by mops 500+ mi wypłacił zamiast 22 lupca to 4 lipca ?
 
RE: Wcześniejsza wypłata 500+

Pytaj w swoim MOPS ale watpie
 
Rodzinne z niemiec

Witam. Mam dwójke dzieci. Mąż pracuje w Niemczech jako pracownik delegowany z Polski. Złożyłam w Polsce wniosek o rodzinne i 500+ na obie córki. Oczywiście dostaje tylko na drugą, na pierwszą dostałam odmowe, czego sie spodziewałam. Złożyłam wniosek żeby tylko dostać decyzje. I właśnie tu mam pytanie bo zaraz po tej odmowie przyszedł wniosek o rodzinne z Niemieć chociaż tam jeszcze niczego nie składałam. Podejrzewam że papiery do Niemiec poszły z Polski. Moje pytanie jest takie czy wystarczy odesłaać wypełniony wniosek, czy trzeba dołączyć jakieś dokumenty np akty urodzenia. W tych dokumentach nie ma takiej informacji. Nie wiem co Polska już im wysłała. Pozdrawiam
 
500+ dla niepełnosprawnych

Witam,
Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, otrzymuje rentę rodzinną ze względu na całkowitą niezdolność do pracy(depresja) oraz zasiłek z MOPS.
Czy będzie mi też się należeć 500+ dla niepełnosprawnych?
 
RE: 500+ dla niepełnosprawnych

Świadczenie ma trafić do osób niepełnosprawnych:

- całkowicie niezdolnych do pracy,
- które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania, takich jak na przykład świadczenie emerytalne czy renta z tytułu niezdolności do pracy.

Ale to w sferze planów jest na razie i ma trafić do osób całkowicie niezdolnych do samodzielności.


___________________
 
Ostatnia edycja:
Witam. Wychowuję Córkę, z której ojcem nie byłam w związku małżeńskim. On aktualnie jest w związku małżeńskim, którego owocem jest dwójka dzieci. Oboje z żoną aktualnie pracują. Wiem, że pobierają też świadczenia z MOPR m.in 500+. We wniosku ojciec wpisał trójkę dzieci (pierwsze ma ze mną). Dziecko na stałe jest ze mną, sporadycznie odwiedza ojca. Przy mnie jest zameldowana. Ojciec nie ma ograniczonej władzy. Ma ustalone kontakty, których nie realizuje. Oprócz tego, że zabiera Córkę na tydzień na wyjazd w czasie wakacji. Regularnie płaci alimenty. Czy miał prawo wpisać Córkę we wniosku składając o 500+? Czy należy mu się takie świadczenie? Czy po zmianach, będzie miał prawo do połowy (ja nie pobierałam ów świadczenia z uwagi na dochód ale po zmianach teraz też złożyłam wniosek). Czy MOPR powinien przeprowadzić postępowanie, u kogo przebywa na co dzień dziecko? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
 
Powrót
Góra