czyli w każdym przypadku (nie tylko EPU), np w przypadku nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, sposobem na obronę jest sprzeciw...? skarga dotyczy tylko rozstrzygnięcia o kosztach?
w związku z tym, muszę stwierdzić, iż przepisy mówiące o skardze na orzeczenie referendarza są niejasne, tzn. ani z samych przepisów, ani z komentarzy nie wynika, że dotyczy to tylko kosztów..mowa jest bowiem o orzeczeniu co do istoty sprawy... czy taki nie jest np. nakaz? mowa jest również o tym, iż nakaz wskutek wniesienia skargi traci moc..
Art. 39822. § 1. Na orzeczenie referendarza sądowego co do istoty sprawy, orzeczenie kończące postępowanie, orzeczenia, o których mowa w art. 394 § 1 pkt 1, 2, 42, 5—9, orzeczenie co do nadania klauzuli wykonalności, a także orzeczenia co do stwierdzenia wykonalności europejskiego nakazu zapłaty i co do wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 7958, przysługuje skarga, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Skargę rozpoznaje sąd, w którym wydano zaskarżone orzeczenie.
§ 2. W razie wniesienia skargi orzeczenie referendarza sądowego traci moc, z wyjątkiem orzeczenia o nadaniu klauzuli wykonalności i orzeczeń o stwierdzeniu wykonalności europejskiego nakazu zapłaty i o wydaniu zaświadczenia, o którym mowa w art. 7958.
§ 3. Sąd rozpoznaje sprawę jako sąd pierwszej instancji, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§ 4. Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia doręczenia stronie postanowienia referendarza sądowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§ 5. Skargę wniesioną po upływie terminu lub nieopłaconą sąd odrzuca.
Orzeczenia
Art. 39823. § 1. Rozpoznając skargę na postanowienie referendarza w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu oraz na postanowienie o odmowie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, sąd wydaje postanowienie, w którym zaskarżone postanowienie referendarza sądowego utrzymuje w mocy albo je zmienia.
§ 2. W sprawach, o których mowa w § 1, wniesienie skargi na postanowienie referendarza wstrzymuje jego wykonalność. Sąd orzeka jako sąd drugiej instancji, stosując odpowiednio przepisy o zażaleniu.
byłabym wdzięczna za wytłumaczenie mi tego, bo strasznie mnie to męczy.. z góry dzięki!
i bardzo dziękuję za dotąd udzieloną pomoc
