Ja podałam 26.11.2011 III CSK 62/09 plus poglądy doktryny Komentarz do kc Bieniek str. 463 podane za E. Gniewek Komentarz do kc Warszawa 2011 Beck str. 811. Taki pogląd wyrażał również sędzia Brzdąk na zajęciach powtórkowych
OIRP Katowice w marcu 2011 roku. Generalnie chodzi o to, że ponieważ 445 jest przepisem dającym swobodną ocenę sędziowską, przy swobodnej ocenie nie możesz zarzucać naruszenia prawa materialnego, musisz skarżyć przekroczenie granicy swobodnej oceny dowodów. A to już jest 233 kpc.
Pewna bardzo mądra koleżanka również nie skarżyła 445 powołując się na powyższe rozumowanie. Nie skarżyła również odsetek powołując się na ustawę o ubezpieczeniach (temat odsetek wałkowany był na forum milion razy) i dostała 3. Przykre, bo jestem pewna, że jej apelacja była bardzo porządnie napisana, ale widocznie nie był to popularny pogląd wśród egzaminatorów.