Wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych - część III

  • Autor wątku Autor wątku dziewica
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
To wszystko prawda, tak są właśnie skonstruowane przepisy w Polsce, dla celu zwrotu konsument nie ma obowiązku dołączania paragonu/faktury (ale jak wtedy udowodni, że kupował dany produkt u mnie a nie u kogoś innego) a dla potrzeb podatkowych - konieczne jest posiadanie paragonu lub korekty faktury... I oczywiście jeden urząd ma gdzieś co o tym sądzi drugi urząd.
 
w takim wypadku powinna być okreslona przynajmniej cena minimalna.
 
Trochę odgrzeję stary temat:
Na dniach czekają mnie pierwsze sprawy w sądzie z powodu klauzul. Czy ktoś może doradzić czy osobista obecność (bez prawnika) na takiej sprawie może cokolwiek zmienić? Właściwie nie powiem nic ponad to co napisałem w odpowiedzi na pozew. Stanu faktycznego cofnąć nie mogę, argumentów na uznanie pozwów za bezzasadne też nie dodam.
 
Witam!

Wczoraj otrzymałem maila następującej treści:

STOWARZYSZENIE NA RZECZ KONSUMENTÓW

Szanowni Państwo!

Zawiadamiamy, że w Waszym regulaminie (ogólnych warunkach sprzedaży strony internetowej) znajdują się postanowienia, które naruszają interes konsumentów oraz obowiązujące normy prawne uchwalone a wchodzące wżycie w dniu 25.12.2014 roku, a także nie posiadacie obowiązkowych informacji wymaganych m.in. ustawami konsumenckimi.
Wzywamy aby w terminie do 7 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości zmieniliście swój regulamin, gdyż jeżeli ww. terminie nadal będziecie naruszali interes konsumenta lub obowiązujące przepisy prawne złożymy pozwy do Sądu Okręgowego w Warszawie (zgodnie z art. 479 z indeksem 38 i n. kodeksu postępowania cywilnego) Wydziału XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów Sądu, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, zwłaszcza finansowymi (nawet parę tysięcy złotych) oraz anty reklamą, gdyż Sąd w Wyroku nakazuje publikację treści regulaminu (oczywiście na koszt pozwanego przedsiębiorcy) w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów.


NOTA PRAWNA:

Regulamin jest wymagany:
Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną;
Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów
oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny;
Ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży
konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego;
Ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych;
Ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (zgodnie z art. 2 pkt. 1 tej ustawy za przedsiębiorcę można uznać nawet osoby, które prowadzą sprzedaż niezorganizowaną np. nie posiadam zarejestrowanej działalności, a dokonuje sprzedaży), a także kodeksem cywilnym oraz szeregiem innych aktów prawnych, w tym i ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która zawiera również przepisy karne.

Rekomendowane (certyfikowane) przez Stowarzyszenie podmioty piszące poprawne regulaminy:



Prawo - Regulamin sklepu - klik.sstore.com.pl

Dobry Regulamin - Jedyny regulamin sklepu internetowego z certyfikatem zaufanej organizacji konsumenckiej

Honeste | Cennik


Z poważaniem
Przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Konsumentów

Marek Staszak


Wygląda na to, że powyższe stowarzyszenie rozsyła takiego maila hurtowo do wszystkich sklepów. Potwierdzeniem tego przypuszczenia jest to, że identycznego maila otrzymał mój brat, który... nie posiada sklepu internetowego, ani innego portalu, na którym regulamin byłby wymagany! Mój sklep kiedyś należał do niego.
Stowarzyszenie powołuje się na nieobowiązujące już przepisy, tj. Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, co potwierdza moje przypuszczenia o hurtowym rozsyłaniu tego spamu, bez zaznajomienia się z faktami.
Napisałem swój regulamin dokładnie studiując klauzule niedozwolone i nową ustawę. Czy faktycznie nie ustrzegłem się klauzul niedozwolonych? Proszę o potwierdzenie, czy mam takie klauzule:

Regulamin :: Podusie.pl
 
@MarFi123: to nie o obecność klauzul w tym mailingu chodzi, tylko o to, byś kupił regulamin. Z trzech ofert (we wczorajszym mailingu były już cztery) tylko jedna jest atrakcyjna cenowo. I mailing zmierza do tego byś kupił właśnie u nich. To nic, ze oni sami łamią prawo na kilka sposobów. Jak dojdziesz kto odpowiada za ten sklep to będziesz miał obraz tego, kto na tym chce zbić kasę.
 
Dzięki, tak podejrzewałem, ale chciałem się upewnić, bo poświęciłem na ten regulamin mnóstwo czasu i energii, a tu mi ktoś bezpodstawnie zarzuca, że zrobiłem to źle, i jeszcze naciąga na koszty i straszy sądem. I faktycznie, łamią prawo. Taka mafia prawnicza :/
 
MarFi123 napisał:
(...)a tu mi ktoś bezpodstawnie zarzuca, że zrobiłem to źle, i jeszcze naciąga na koszty i straszy sądem. I faktycznie, łamią prawo. Taka mafia prawnicza :/
Akurat Ci, którzy straszą chyba niewiele mają wspólnego z prawnikami czy stowarzyszeniami działającymi w ten sposób. Możesz się o tym sam przekonać: spróbuj odnaleźć stowarzyszenie, które było adresatem tego pisma, w jakichkolwiek rejestrach (czy to stowarzyszeń w W-wie czy też w KRS-ie) - nie znajdziesz.
 
Witam,

Widzę, że sporo dyskusji w sieci na temat temat tego konkretnego wezwania (pytanie właśnie co to jest?). Nadal wiele osób się pyta co należy dalej z tym zrobić i czy taka komunikacja jest zgodna z prawem skoro regulamin został zaktualizowany zgodnie z ostatnimi zmianami w prawie?

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie zadane na forum dla branży mody i biżuterii, gdzie ja jako moderator nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi:

Biżuteria Moda Profesjonalne Forum • Zobacz wątek - regulamin narusza interes klientów - e-mail zgodny z prawem?

Może rozwiązaniem jest opublikowanie wzorcowego regulaminu sklepu, który by miał wpisane ogólne zapisy takie same dla wszystkich sklepów internetowych? To by uspokoiło wielu przedsiębiorców, którzy naprawdę są już przeciążeni wymogami i dodawanymi kosztami administracyjnymi - tu na prawników.

Z góry dziękuję Waszą za pomoc,
Moderator Forum-Bizuteria
 
Temat tego mailingu został szeroko podjęty na ekomercyjnie (m.in. organizatora Dnia Darmowej Dostawy). Polecam lekturę:

Par. 10 Regulaminu
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
ok, super, dziękuję!

Wyzwanie może dla tego forum: możecie podać szablon takiego uniwersalnego regulaminu aby zaoszczędzić dyskusji tego typu i kosztów na prawników dla każdego sklepu.
***moderacja***
 
_poszukiwacz_ napisał:
Temat tego mailingu został szeroko podjęty na ekomercyjnie (m.in. organizatora Dnia Darmowej Dostawy). Polecam lekturę:

Par. 10 Regulaminu

Tak, ale tu też trzeba płacić.
I oszust wychodzi taniej bo tylko 99zł :cool:
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Tego linka dałem nie po to by namawiać kogoś do zakupu, ale po to by zapoznać z tematem rozsyłanego w ostatnich dniach mailingu. Ekomercyjnie stworzyło ten tekst m.in. dla swoich klientów, którzy byli zastraszani tym mailingiem, mimo, iż mają wykupioną "usługę regulaminu". Zawsze można kupić u oszustów nie podających danych sprzedającego lub też stworzyć regulamin samemu. Co kto lubi.
 
tak czy inaczej widzę, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę ... czyli regulamin=szablon dla wszystkich sklepów przy pomocy prawników nie powstanie...
 
Sugerujesz, że prawo się zmienia aby dać zarobić prawnikom czy też aby prawo dostosować do obowiązującego w UE i polepszyć klientom?
 
Sugeruję, że wiedza nie przychodzi darmo. Jeśli czegoś nie potrafisz, to zapłać fachowcom za pracę.
 
Wiedza jest w dokumentach wyprodukowanych przez procesy legislacyjne :), pozostaje kwestia jej odpowiedniego zastosowania/użycia. Fakt, niektórzy takiej pomocy potrzebują.
 
Chciałabym przestrzec wszystkich sprzedawców, którzy handlują na Allegro i swój regulamin zamieszczają na stronie O Mnie. M.inn. informacje o prawie zwrotu. Otóż zamieszczając takie dane na stronie O Mnie NIE SPEŁNIACIE PRZEPISÓW USTAWY. Wiem to z pierwszej ręki bo znajomy ma właśnie przekichane. Był pewny, że na stronie O Mnie może zamieścić regulamin ale okazuje się że nie bo stronę O Mnie można w każdej chwili zmodyfikować, dlatego cokolwiek na niej napiszemy to nie ma znaczenia i nie ma żadnego wpływu na umowe sprzedaży. Jedynym prawidłowym miejscem aby spełnić warunki Ustawy jest sam opis aukcji albo specjalna zakładka Dodatkowe Informacje od Sprzedającego, które to informacje są wysyłane jako załącznik do wygranej aukcji w momencie zakupu. Czyli po sprzedaży przedsiębiorca nie może ich zmienić. Dlatego jeśli nie chcecie być darmowymi wypożyczalniami (jak nie spełniacie warunków ustawy to klient ma rok na zwrot i jeszcze na Wasz koszt) to strone O Mnie możecie skasować i zamieszczajcie wymagane prawnie informacje w aukcji.
 
Powrót
Góra